• Çin'de Yeşil Bina Devri Başlıyor

  Çin'de Yeşil Bina Devri Başlıyor

  MortgageOrb'un haberine göre, karbon salınımında ve enerji kullanımında dünya lideri Çin, yeşil binalarla ilgili devrim niteliğinde bir değişikliğe hazırlanıyor.

  Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu bu yıl içerisinde bir yeşil inşaat standart serisi yayınlayarak mevcut binaların 2015 yılına kadar bu yeşil standartlara uymalarını şart koşacak. Kurumdan bir yetkili… 22 Mart 2013 00.02

 • Otomobillere Yeşil Klima

  Otomobillere Yeşil Klima

  Volkswagen, Daimler, Audi, BMW and Porsche iklimlendirme sistemlerinde gaz olarak çevreye çok daha az zarar verecek karbondioksit kullanacak bir teknoloji geliştirmeyi planladıklarını açıkladılar.

  Volkswagen, klima gazı olarak karbondioksit kullanımının geleneksel klima gazlarına göre çok daha az sera gazı etkisi olduğunu belirtiyor. Alman üretici kademeli olarak tüm modellerine bu… 12 Mart 2013 22.56

 • Çöpten gelen 1 MİLYAR DOLAR

  Çöpten gelen 1 MİLYAR DOLAR

  Çöp'mü? Yoksa hazine mi? Bu tamamen bakış açısına bağlı ve dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden General Motors bunu kanıtlıyor.

  General Motors çöpe gidecek atıkları geri dönüştürerek yılda 1 milyar dolar gibi yüksek bir getiri elde ediyor. General Motors'da Çelik'ten, kullanılmış lastiklere, karton kutudan boya çamuruna kadar çok çeşitli… 8 Mart 2013 22.53

 • Bir ayda trafiğe çıkan araç sayısı

  Bir ayda trafiğe çıkan araç sayısı

  Geçtiğimiz ay yayınladığımız haberde Kasım 2012 itibarı ile trafiğe kayıtlı araç sayısının 17 milyona yaklaştığını bildirmiştik. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre bu rakam yalnızca bir ay içerisinde aşılarak 17 milyonun üzerine çıktı.

  Trafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık 2012 sonu itibarı ile 17.033.413 oldu

  Aralık ayında trafiğe kayıt… 20 Şubat 2013 21.55

 • Vodafone Türkiye 2011-2012 Sürdürülebilirlik Raporu Değerlendirmesi

  Vodafone Türkiye 2011-2012 Sürdürülebilirlik Raporu Değerlendirmesi

  Vodafone Türkiye tarafından kısa süre önce bir basın bülteniyle duyurulan 2011-2012 dönemine ait sürdürülebilirlik raporunu sizlerle paylaşmıştık. (İlgili haber). Basın bülteni doğal olarak raporun olumlu yanlarını, vurucu ve pazarlamaya yönelik kelimelerle ortaya çıkarıyor. 48 sayfalık raporun özellikle ilk bölümlerinde bir ucundan sürdürülebilirliğe bağlanmış pazarlama paragraflarını görüyoruz. Takip eden bölümlerde… 3 Şubat 2013 21.15

 • VODAFONE TÜRKİYE, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PROJELERİYLE 11 MİLYON TL DEĞERİNDE TASARRUF SAĞLADI

  VODAFONE TÜRKİYE, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PROJELERİYLE 
11 MİLYON TL DEĞERİNDE TASARRUF SAĞLADI

  {adserve-yaziicilink}

  Vodafone Türkiye'nin 2011-2012 dönemine ilişkin bugün yayımladığı Sürrülebilirik Raporu ile ilgili tarafımıza gönderilen basın bültenini bilginize sunuyoruz. Raporu inceledikten sonra değerlendirmelerimizi yakın zaman içinde sizlerle paylaşacağız.

  Vodafone Türkiye, ticari ve sosyal yatırımlarının merkezine yerleştirdiği sürdürülebilirlik stratejisini ve hayata geçirdiği ekonomik, sosyal ve çevresel uygulamalarını şeffaf bir… 24 Ocak 2013 21.02

 • Unilever sıfır atık hedefine 2015 yılında ulaşacak.

  Unilever sıfır atık hedefine 2015 yılında ulaşacak.

  Unilever'in sürdürülebilir yaşam planında 2020 yılına kadar gerçekleştirmeyi taahüt ettiği atık alanlarına sıfır atık gönderme hedefi planlanandan 5 yıl daha önce gerçekleşecek.

  Unilever bugün, 2015 yılı sonunda dünya çapındaki 252 fabrikasının hiç birinin tehlikesiz atıkları çöp alanlarına atık göndermeyeceğini duyurdu. (Tehlikeli atıkları uygun yöntemlerle bertaraf edilmeye devam edilecek)

  24 Ocak 2013 19.49
 • Trafiğe kayıtlı araç sayısı 17 milyon sınırına dayandı

  Trafiğe kayıtlı araç sayısı 17 milyon sınırına dayandı

  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan resmi veriler bankaların kredi verme yarışı ile ön ayak olduğu otomobil ve ticari araç edinme çılgınlığının sonuçlarını göz önüne seriyor. 2000 yılında trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı 8.320.449 adetken, 2012 Kasım itibarı ile bu rakam 16.979.606 adete ulaştı. Bu rakamın yarısını otomobiller, geri kalan… 17 Ocak 2013 20.41

 • Kömür karşıtı eylemci hayali bir basın bülteniyle kömür şirketine 314 milyon dolar değer kaybettirdi

  Kömür karşıtı eylemci hayali bir basın bülteniyle kömür şirketine 314 milyon dolar değer kaybettirdi

  Jonathan Moylan ANZ Bank adına gönderdiği hayali basın bülteniyle Whitehaven kömür şirketinin 1.2 milyar dolarlık kredi talebinin reddedildiğini duyurdu.

  Hayal ürünü basın bülteninde "çiftçilerin göreceği zarar, doğaya verilecek kabul edilemez zarar, toplumsal sorunlar" dan bahsedilerek bankanın kurumsal sürdürülebilirlik yöneticisinin azğından da bir paragrafa yer verildi.

  Bankacı ve… 9 Ocak 2013 02.34

 • Binalarda 'Enerji Kimlik Belgesi' nedir?

  Binalarda 'Enerji Kimlik Belgesi' nedir?

  Otomobil alırken değerlendirilen kriterlerden birisi de aracın yakıt tüketimi. Gün geçtikçe artan petrol fiyatları ile birlikte yakıt tüketiminin önemi arttı. Yakıt verimliliği yüksek olan araçlara talep arttıkça üreticilerde bu konudaki AR-GE faliyetlerini daha az yakıt tüketen ve alternatif yakıtlar tüketen araçlar üretmeye başladılar.

  Aynı şekilde tüketicilerin enerji tüketimi… 7 Ocak 2013 21.52

 • Biyolojik Beton

  Biyolojik Beton

  Daha önce kendini yenileyen biyolojik beton'la ilgili bir haberi sizlerle paylaşmıştık. Yeni geliştirilen biyolojik beton tipi ise hem dekoratif hem de yalıtım avantajı sağlıyor.

  İspanyol araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni beton tipi Akdeniz iklimine sahip bölgelerde betonun içerisinde pigmentli organizmaların oluşumunu sağlayacak/hızlandıracak. Betonun bu özelliği atmosferik karbondiyoksiti azaltma ve… 6 Ocak 2013 01.18

 • Kentsel dönüşümün molozları 3. köprü ve hava alanında kullanılacak

  Kentsel dönüşümün molozları 3. köprü ve hava alanında kullanılacak

  Anadolu Ajansından Esra Altınmakas'ın haberine göre kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkacak inşaat ve yıkım atıkları geri dönüştürülerek yine İstanbulda yapılması planlanan 3. köprü ve hava alanı gibi projeler ve bu projelerin yan işlerinde değerlendirilecek.

  Şüphesiz ki kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul'da yıkılacak yapılardan çok yüksek miktarda kimisi doğrudan geri… 3 Ocak 2013 20.18

 • Gmail ile Gönder'in hikayesi

  Gmail ile Gönder'in hikayesi

  Daha önce Google ile sürdürülebilir aramalar yazımızda Google'ın yeşil yaklaşımını sizlerle paylaşmıştık. 

  Google Green tarafından yayınlanan bu video'da Gmail'le gönderilen bir e-mailin hikayesi Google'ın yeşil yaklaşımı öne çıkarılarak anlatılıyor.

   

  3 Ocak 2013 02.55
 • iWind, Apple'ın rüzgar enerjisine ilişkin yeni teknolojisi

  iWind, Apple'ın rüzgar enerjisine ilişkin yeni teknolojisi

  Çoğumuz Apple'ı bilgisayar ve mobil cihazlardaki başarısı ile tanıyoruz, fakat şirket yenilenebilir enerji gibi başka konularda da araştırmalar yürütüyor. "Depolanmış rüzgar enerjisinden gerektiğinde elektrik üretimi" patent başvurusu 2011 yılında yapılmış. Yeni teknoloji arz-talep dengesindeki değişkenliğin rüzgar enerjisi üretimine olumsuz etkisininin azalmasını sağlayacak.

  Rüzgar performansı yıl içinde, hatta gün içinde… 1 Ocak 2013 20.45