A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

10 yılda 11.000 fil kaçak av kurbanı oldu
10 yılda 11.000 fil kaçak av kurbanı oldu

10 yılda 11.000 fil kaçak av kurbanı oldu

2004 yılından bu yana yalnızca Gabon'un Minkebe Ulusal Parkı'nda 11.000 fil kaçak av kurbanı oldu

Gabon hükümetinin bugün yaptığı açıklamaya göre, 2004 yılından bu yana yalnızca Gabon Mikebe Ulusal Parkında kaçak avcılar tarafından 11.000 filin katledilmesinde Asya'da kaçak fildişine olan talebin artmasının büyük etkisi var. (Reuters)

Orta Afrika ülkesi Gabon yoğun ormanları ile dünyada yaşayan 100.000 orman filinin neredeyse yarısına ev sahipliği yapıyor. En küçük fil türü olan orman filleri sert ve düzgün dişleri nedeniyle kaçak avcıların hedefi oluyor.

Gabon hükümetinin sivil toplum kuruluşları World Wildlife Fund ve Wildlife Conservation Society ile ortak gerçekleştirdiği araştırma 2004 yılından bu yana Minkebe Ulusal Parkında yaşayan fillerin 2/3'ü, yani 11.000'inin kaçak avcılar tarafından öldürüldüğünü ortaya çıkardı. Asya'nın ekonomik gücünün artması ile birlikte takı ve süs eşyalarında kullanılmak üzere fil dişine olan talep de hızla artmaya başladı. Artan talep, sayıları azalmış olan fil nüfusunun daha çok, ve daha büyük risklere girilerek avlanmasına neden oluyor.

Kaçak avcılar yüksek kalibreli tüfekler kullanarak öldürdükleri fillerin dişlerini elektrikli testere ile kesiyor. Bu muhteşem hayvanlar yalnızca 2 dişleri için avlanıyor ve dişleri alındıktan sonra cesetleri çürümeye terkediliyor.

Yolsuzluk Riski

Gabon güvenlik güçleri, geçen hafta askeri bir personelin hükümet aracında kaçak fildişi taşırken yakalandığı ve tutuklandığını bildirdiler. Karaborsa'da satılan kaçak fildişi ticaretinin engellenmesi için bu gibi yolsuzluk olayları ile de mücadele gerekiyor.

Gabon hükümeti kaçak avlanmanın çoğunlukla komşu Kamerun'dan gelen kaçak avcılar tarafından yapıldığını iddia ediyor. Kamerun hükümeti ise geçen yıl Sudan'dan geldiğini iddia ettiği kaçakçıları önlemek amacı ile Bouba Ndijda Ulusal Parkı'nı 600 güvenlik görevlisi ile korumaya başlamıştı. Kamerun hükümetine göre bu avılar yalnızca 2011-2012 yılında 450 filin ölümüne neden oldular.

Kaynak: Reuters

 

Hayvanlar Alemiiçerisinde 1659 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak