A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

2012'de rekor kıran sıcaklıkar ülkemizde de ortalamanın üzerinde gerçekleşti
2012'de rekor kıran sıcaklıkar ülkemizde de ortalamanın üzerinde gerçekleşti

2012'de rekor kıran sıcaklıkar ülkemizde de ortalamanın üzerinde gerçekleşti

Amerikan NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi) kurumunun resmi raporuna göre 2012 Amerika toprakları için rekor sıcaklıkların yaşandığı bir yıl oldu, Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre ülkemizde de neredeyse tüm illerde mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar gerçekleşti.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer idaresinin raporuna göre 2012 yılı Amerikan tarihinin en sıcak yılı oldu. 20. yüzyıl ortalamasına göre 1.7ºC daha yüksek olan sıcaklıklar, 1998 yılındaki rekor sıcaklığın dahi 0.6ºC üzerinde. 2012'de ortalama sıcaklıklar artarken Sandy kasırgası gibi büyük felaketler ve daha küçük çaplı fırtınalarda da artış gözlendi.

İnsani duyguları bir tarafa bırakıp "bize ne Amerikadan" diye katı düşünenler dahi "ortak bir dünyada" yaşadığımızı gerçeğini görmezden gelemezler. Sıcaklıkardaki artış sadece Amerikayı değil dünya genelini etkiliyor, yerel olarak oluşan felaketler küresel ekonomiye de olumsuz yansıyor.

2012 Türkiye için de sıcaklık anomalilerinin çok yüksek olduğu bir yıl oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün sayfasında Türkiye geneli için 2012 yılı sonbaharına ilişkin sıcaklık anomalilerini gösteren harita 2012'nin ülkemiz için de sıcak geçen bir yıl olduğunu gösteriyor. 2011'de olduğu gibi 2012'de de uzun yıllar ortalamasının (1970-2000) üzerinde sıcaklıklar gerçekleşti. Ağrı, Bitlis, Hakkari, Siverek, Gemerek ve Kilis dolaylarında mevsim normallerinde gerçekleşen ortalama sıcaklıklar ülkenin geri kalanında normallerin üzerinde gerçekleşmiş. Türkiye'nin 1971-2000 ortalamalarına göre sonbahar mevisimi ortalama sıcaklığı yaklaşık 14.8ºC. Bu değer 2012 yılında 16.9ºC ile mevsim normallerinin 2.1ºC üzerinde gerçekleşmiştir.

2012 Türkiye ortalama sıcaklıkları uzun yıllar ortalamasının üzerinde

2011 yılında yalnızca yaz aylarında uzun yıllar ortalamasını geçen sıcaklıklar 2012 yılında 9 ay boyunca ortalamanın üzerinde, kış aylarında ise ortalamanın altındaydı.

Küresel ısınma bir gerçek ve "Türkiye de bu kürenin içinde"

Verilerden de görüldüğü üzere küresel ısınma fiziki olarak yalnızca Amerikayı değil, ülkemizi ve dünyanın neredeyse tamamını etkiliyor. Ekosistem, gıda, su kaynakları, enerji sorunlarını da tetikleyen sorun bütün bunların yanı sıra ekonomiyi de etkileyecek. Fakat ekonomik nedenler bahane edilerek soruna ayak sürümeye devam ediyoruz. Sanayi öncesi dönemlerle karşılaştırdığımızda ve geleceği düşündüğümüzde insanlık "tencerenin içinde ne olduğundan habersiz ve halinden memnun yavaş yavaş kaynatılan kurbağaya benziyor." Bakalım önümüzdeki yıl yeni rekorları konuşacak mıyız.

İklim Değişikliğiiçerisinde 3147 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak