A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyor
2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyor

2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyor

Dünyanın artan enerji ihtiyacını karşılamak için 2035 yılına kadar 48 Uluslararası Enerji Ajansı tarafıdan bu hafta yayınlanan rapora göre trilyon dolara yakın yatırım gerekiyor.

Günümüzde 1,6 trilyon dolar seviyesinde kalan enerji yatırımlarının önümüzdeki yıllarda 2 trilyon dolar seviyesine çıkması gerekiyor. 2012 yılı esas alınarak yapılan hesaplamalara göre enerji verimliliği için harcanan 135 milyar dolarında 2035 yılında 550 milyar dolar olması gerekiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı Yöneticisi Maria van der Hoeven "Gelecek enerji sistemimizin güvenilirliği ve sürdürülebilirliği yatırıma bağlı" diyor. Maria van der Hovven "Bu konuda inandırıcı politikalar ve uzun vadeli finans kaynakları oluşmadıkça bunun mümkün görünmediğini" de ekliyor.

Son veriler yakıt ve elektrik konusundaki yatırımların 2000 yılı ile karşılaştırıldığında 2 katına çıktığını gösteriyor. Aynı dönemde yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırım ise 4 kat arttı. Hükümetlerin yenilenebilir enerjiyi teşvik eden politikaları bunda etkili oluyor. Fakat ne yazıkki günümüzdeki yatırımın 1 trilyon dolardan fazlasını halen fosil yakıta dayalı yatırımlar oluşturuyor.

Rapordaki ana senaryo'ya göre 2035 yılına kadar yapılması gereken 48 trilyon dolarlık yatırmın yaklaşık 40 trilyon doları enerji arzına yapılacak, geri kalan 8 trilyon dolar ise enerji verimliliği için harcanacak. Enerji arzı için harcanak bölümün 23 trilyon doları fosil yakıtların çıkarılması ve rafine edilmesi, 10 trilyon doları ise elektrik üretimine gidecek. Elektrik üretiminin 6 trilyon doları yenilenebilir enerji kaynakları olurken 1 trilyon doları ise nükleer yatırımlardan meydana gelecek. Geriye kalan 7 trilyon dolar ise üretilen bu enerjinin transferi için gereken yatırımlardan oluşacak. Enerji arzına yapılacak yatırımların yarısından fazlası enerji arzını bugünkü seviyelerde tutmak için harcanak. Bunun sebebi azalan petrol ve gaz kaynaklarının kompense edilmesi gerekliliğinin yanı sıra ömrü biten enerji santrallerinin yenilenmesinin şart olması.

Yatırımlarla ilgili rapordaki öngörüler iklim değişikliği ile mücadele hedeflerinin yakınına bile yaklaşılamayacağını gösteriyor. Günümüz politikaları ve pazar verileri düşük karbonlu kaynaklar ve enerji verimliliğine gereken miktar ve süratte geçilemeyeceğini gösteriyor. Bu nedenle 2015 yılında Pariste yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Konferansında alınacak kararlar yatırım stratejilerinin değişmesi için büyük önem arz ediyor. Dünya ve İnsanlık için sınır değer olan 2 derecelik ısınmaya ulaşılmaması için enerji arzı ve verimliliğine 2035 yılına kadar 53 trilyon dolarlık yatırım yapılması gerekiyor. Enerji verimliliğine yapılacak 14 trilyon dolar 2035'deki enerji ihtiyacını diğer senaryoya göre tek başına % 15 azaltabilir. 

Kaynak: Uluslararası Enerji Ajansı Dünya Enerji Görünümü Raporu

EnerjiEnerjiiçerisinde 2605 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak