A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkün
2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkün

2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkün

Danimarka Enerji Ajansının yayınladığı güncel bir rapora göre ülkenin 2050'ye kadar %100 yenilenebilir enerjiye dayalı güvenli ve güvenilir bir enerji sistemi kurması mümkün.

Rapor, 2020, 2035 ve 2050 yılları için kömür, petrol ve doğalgazın rüzgar kaynaklı elektrikten, biokütle kaynaklı yakıta kadar çeşitli alternatif yeşil enerji senaryoları ile değiştirilmesinin maaliyetlerini karşılaştırıyor.

Rapore göre tüm senaryolar Danimarkanın 2050 yılına kadar fosil yakıtlardan arınmış, tamamen yenilenebilir enerjiye dayalı bir sisteme sahip olma vizyonunu destekler nitelikte. Tüm bu senaryolar hükümetin 2035 yılına kadar fosil yakıta dayalı enerji ve elektrik üretiminin tamamen sonlandırılması hedeflerine de uyum sağlıyor.

2050 yılına kadar fosil yakıtlardan bağımsız bir enerji arzı sağlamanın maliyeti ülkeye 26.8 ila 31.4 milyar dolar arasına mal olacak. Bu rakam tüm yatırımlar, işletme maliyetleri, yakıt (dağıtım dahil), CO2, enerji üreten tesislerin her tür tahrik sistemleri,proses ve bireysel ısınma, bölgesel ısıtma gibi  maliyetleri de içeriyor.

Öte yandan raporun ortaya çıkardığı sonuç 2050 hedefine ulaşmak için 2020 yılından itibaren Danimarkanın enerji çeşitlendirmesi ile ilgili kararlar almak gerekiyor.

Rapor rüzgar senaryosunda 2020 yılından 2050 yılına kadar rüzgar enerjisi kapasitesinin eski santrallerin yenilenmesinin yanı sıra her yıl 400MW artırılması gerektiğini ortaya çıkarıyor.

2035 ve 2050 arasında rüzgar enerjisi kWh başına üretim maliyeti açısından daha avantajlı olacağı halde yatırım maliyetleri daha yüksek olduğu için toplam maliyeti biokütleye göre biraz daha yüksek kalıyor.

Biokütle senaryosunda hedeflerin sağlanması için 3 yılda bir 400 MW'lık bir büyüme yeterli olacakken, hidrojen senaryosunda gereken kapasite artırımı çok daha fazla.

Tüm senaryolar rüzgarla birlikte ürün çeşitliliği sağlaması açısından 2050 yılında 2000 MW'lık fotovoltaik (güneş enerjisi) gerekliliğini belirtiliyor. Ve yine tüm senaryolar ciddi enerji tasarrufları ön görüyorlar. Enerji tasarrufunun ön görülenden çok daha fazla olması halinde ise rüzgar senaryosunda toplam maliyet artmış olacak. Fakat tasarruf miktarı ile ilgili büyük bir belirsizlik var.

2020 yılından itibaren doğalgaz kullanımı oldukça düşecek, kömür ve doğal gaz neredeyse kullanılmaz hale gelerek ülkenin gaz alt yapısı bio-gaz gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını dağıtmak için kullanılacak. 

Senaryoların hiç biri elektrik depolamayı içermiyor. Danimarka'ya göre yurt dışındaki hidrosantral depolama opsiyonları da olmak üzere elektrik pazarı ve esnek elektrik tüketimi daha ucuz çözümler.

 

SürdürülebilirlikYenilenebilir EnerjiEnerjiiçerisinde 2704 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak