A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Akıllı Bisiklet, Akıllı Ulaşım
Akıllı Bisiklet, Akıllı Ulaşım

Akıllı Bisiklet, Akıllı Ulaşım

Avrupa birliği yolculuğunda biz de bisiklete biniyoruz

Şüphesiz ki en temiz ve sağlıklı ulaşım araçlarından biri bisiklet. Fakat malesef bisikletler gerek sosyokültürel yapımız gerekse şehirlerin maddi imkanları buna pek olanak sağlamadığından alışkın olduğumuz bir ulaşım aracı değil.

Avrupa ülkelerine, en azından belli başlı büyük olanlara baktığımızda havaalanından çıkar çıkmaz bisiklet yolları, her taraftaki bisiklet parkları dikkat çekiyor. Sahil yolunda hava almak için kullanılan bisiklet yolları değil, şehrin içinde, neredeyse her yerine ulaşılabilecek, insanların ulaşım için azımsanmayacak derecede kullandığı bisiklet yolları bunlar. İnsanlar alışveriş merkezine, okuluna, işine, evine bisikletle gidip geliyor. Yurt dışına ilk çıktığımda her ne kadar Türkiyeden alışık olmasam da, algım yetmiş ve yadırgamamış, "adamlar gelişmiş" diyip geçivermiştim. Fakat ortama biraz adapte olduktan sonra "bisiklet parkyeri" zannettiğim yerlerin bazılarının amacının çok farklı olduğunu anladım. Çoğunluğun bisikleti "çocuk eğlence aracı" olarak gördüğü bir toplumda yetiştiğimden olsa gerek bu biraz algım sınırları dışında kalmış, çok şaşırtmış ve hayran bırakmıştı. Neden mi bahsediyorum?
- Bisiklet paylaşım/kiralama sistemlerinden.

Bu ülkelerde şehrin içinde birçok noktada bulunan bisiklet paylaşım noktalarına gidip, kredi kartınızla "otomatlardan" bisiklet alabiliyor, saatlik veya günlük olarak kiralayıp istediğiniz herhangi bir noktada da teslim edebiliyorsunuz. Hatta Viyanada gördüğüm sistemde ilk bir saat ücretsizdi. Sizce de harika değil mi?

Bugüne kadar ülkemiz için hayal olduğunu düşünüyordum ama ISPARK bu hayali kısmen de olsa gerçeğe dönüştürüyor. Çok değil birkaç hafta önce Bostancı Sahilyolunda beliren pembe İspark tabelaları ve turnike benzeri ünitelerin bu muazzam sistemin ilk adımları olduğunu Ispark'ın web sitesindeki haberler bölümünden öğrendim.

Sistem şu anda pilot olarak sınırlı sayıda noktada uygulanıyor. Çalışma mantığı Avrupadaki örnekleri ile benzer. Kredi kartınızı kullanarak saatlik 2TL karşılığında bisiklet kiralayabiliyor ve istediğiniz noktada bisikleti bırakabiliyorsunuz. Bisikleti alırken 50TL ücret kredi kartınızdan bloke ediliyor, teslim ettiğinizde bu bloke kaldırılıyor.

Doğruluğundan emin olmamakla birlikte İstanbul Belediyesinin 1000km'lik bisiklet yolu yapımı için ihale hazırlığında olduğunu duymuştum. Kim bilir artan bisiklet yolları ve birçok noktaya kurulacak Akıllı Bisiklet Kiralama istasyonları ile bisiklet bizler içinde bir ulaşım aracı haline gelir. Umalım ki bisiklet yolları araç park yeri haline dönüşmesin, bu yolların kullanım akibeti de yaya geçitlerine benzemesin. Farklı hizmet boyutları olan çok başarılı bir proje fakat hayatımıza olması gerektiği gibi girmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İspark'a çok iş düşüyor.

Yeşil Ulaşımiçerisinde 2500 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak