A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Almanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyor
Almanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyor

Almanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyor

Almanya Enerji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 2014'ün ilk çeyreğinde nükleer ve geleneksel fosil yakıta dayalı enerji kaynaklarının payı azalırken yenilenebilir enerjinin payı arttı.

2013 ile karşılaştırıldığında 2014'ün ilk çeyreğinde taş kömür kaynaklı enerji üretimi % 17.4 gerilerken, doğal gazın payı % 19.7 , linyit'in payı ise % 4.8 azaldı. Ülkemizde oldukça tartışmalı olan ve kimi kesimlerce "gelişmiş ülkelerde var, bizde neden olmasın" argümanı ile savunulan nükleer enerjinin payı ise % 4.6 oranında düşüş gösterdi.

Yenilenebilir enerji tarafında ise PV (güneş enerjisi) % 82.5, karal rüzgar % 20.6, denizsel rüzgar % 33.5 ve biokütle % 5.4 oranında paylarını artırdılar. Alman Enerji bakanlığından yapılan açıklamaya göre geleneksel elektrik santrallerini üretimi geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ciddi azalma gösterdi. 

Üretim miktarlarını rakamsal olarak ifade edersek linyit üretime 41 milyar kWh, taş kömürü 30 milyar kWh, doğalgaz 18.5 kWh, nükleer ise 26 milyar kWh katkı sağladı. Yenilenebilir enerji tarafında ise güneş enerjisi 6.1 milyar kWh, karasal rüzgar 17,4 milyar kWh, denizsel rüzgar 0.4 milyar kWh ve biokütle 11.2 kWH ile ciddi miktarlara ulaştı.

2014'ün ilk çeyreğinde yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam üretimdeki payı % 27'ye çıkarken, 164 milyar kWh'lik toplam üretim geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 5.4 azalma gösterdi.

Almanya Enerji ve Su İdresi Bakanlığı önümüzdeki dönemde de bu verileri kamuyla 3 aylık dönemler halinde paylaşmayı planlıyor.

Kaynak: Bundesverband der Energie -und Wasserwirtschaft

Yenilenebilir Enerjiiçerisinde 2614 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak