A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Aralık ayında dünya meteor bombardımanına tutulacak
Aralık ayında dünya meteor bombardımanına tutulacak

Aralık ayında dünya meteor bombardımanına tutulacak

Bilim adamları Maya takvimini delil göstererek kıyametin bu ay kopacağını düşünen çılgınları yalanlasa da Nasa'ya göre bu ay dünyayı bir meteor bombardımanı bekliyor.

Bu ay dünyamızı etkisini altına alacak büyük meteor yağmuru alışılmadık bir olay değil. Fakat bu seferkinin bir farkı var. Meteor yağmurları genellikle kuyruklı yıldızlardan kopan parçaların dünya atmosferine girmesi ile oluşuyor. Fakat Geminid yağmuru adı verilen bu seferki olayda kaynak bir kuyruklu yıldız değil, 1983 yılında Nasa'nın IRAS uydusu tarafından keşfedilen 3200 Phaethon isimli astroid. Geminid meteorları normalden farklı olarak çok daha büyük oluyor ve 100 kat daha fazla toz partikülü içeriyorlar.

Yazının başında belirttiğimiz gibi endişe edecek birşey yok. Bu meteorlar atmosfere girdiklerinde yüksek ısılar nedeniyle yok olacaklar. Maya takvimine inananların kıyameti gerçekleştirmek için başka bir araç bulmaları gerekecek. Dünyaya bir zarar vermeyecek fakat özellikle 13-14 Aralık tarihlerinde gökyüzünü izleyenler için bol bol "kayan yıldız" ve dilek fırsatını beraberlerinde getirecekler.

Meteor yağmurunun en yoğun olacağı tarihler 13-14 Aralık olsa da bu doğa olayının 17 Aralığa kadar devam edeceği öngörülüyor. Bu meteor yağmuru son yıllarda görülen meteor yağmurlarına göre çok daha eşsiz bir doğal görsel şölen oluşturacak. Şansınız olur da temiz ve açık bir hava yakalayabilirseniz saatte 80-120 arası meteor görmeniz mümkün.

Eğer bir yıldızı kayarken görürseniz bir dilek tutmanız söylenir. Yıldız kayması olarak adlandırılan olay ise atmosfere giren meteorların yanarak yok olmasından başka birşey değil. Bu da demek oluyor ki 13-14 Aralık gecesi gökyüzünü izlerseniz onlarca, belki yüzlerce dilek dileme şansınız olabilir.

Kaynak: space.com

Diğeriçerisinde 3852 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Güray Hatipoğlu (gurayhatipoglu), 12 Aralık 2012 14.48
Oldukça güzel bir olaya benziyor, bugünden başlayıp 15 ine kadar geceleri gözleyeceğim gökyüzünü.

http://www.seasky.org/astronomy/astronomy-calendar-2012.html

Buraya göre en iyi manzara gece yarısından sonra doğuya doğru izlenince görülecekmiş. Ayrıca renkli olduğundan da bahsediyor göktaşlarının.

Kayan yıldız doğru bir yaklaşım değil ama tanımlara bakınca bu göktaşı yağmurunda bir kuyruk değil de parlayıp sonra da sönecek bir nokta göreceğiz gibi. (Nokta deyip küçümsememek gerek tabii, bir keresinde resmen yanıp parçalandığını bile görmüştüm :)
Düzenlenme: 12 Aralık 2012 14.51
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak