A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Arçelik 2011 yılı Sürdürülebilirlik Raporu değerlendirmesi
Arçelik 2011 yılı Sürdürülebilirlik Raporu değerlendirmesi

Arçelik 2011 yılı Sürdürülebilirlik Raporu değerlendirmesi

"Dünyaya Sayılı, Dünyada Saygın" vizyonu ile sürdürülebilirlik konusuna önem veren ve 2007 yılından bu yana sürdürülebilirlik raporu yayınlayan Arçelik A.Ş.'nin 2011 Sürdürülebilirlik Raporu Aralık 2012'de yayınlandı.

2007 yılından bu yana yayınladığı sürdürülebilirlik raporları ile sürdürülebilirlik önceliklerine ilişkin performansını kamuoyu ve paydaşları ile paylaşan Arçelik A.Ş. 2011 yılına ilişkin sürdürülebilirlik raporunu Aralık 2012 itibarı ile yayınladı.

Küresel raporlama standartı GRI ilkelerine uyumlu olarak hazırlanan rapor 'Sistem', 'İnsan', 'Tedarik', 'Ürün' ve 'Toplumsal Gelişim' ana başlıklarına odaklanarak şirketin 2011 yılına ilişkin performansını özetliyor. Bu yazımda 75 sayfadan oluşan raporda gözüme çarpan noktaları ve yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Arçelik'de Sürdürülebilirlik neden önemli?

Küresel bazda 19.123 çalışan, 1.400'den fazla doğrudan tedarikçi, 2 milyar dolarlık satın alma hacmi, tüm dünyada kullanılan milyonlarca ürünü ile çok büyük bir zincirden bahsediyoruz. Şirketin iş yaklaşımının temelinde sürdürülebilirliğin olması, hem direkt etkisi, hem de tedarikçi ve müşterilerine yön verebilecek güçte olması nedeniyle önem arz ediyor. Arçelik büyük satın alma gücüyle tedarikçileri için itici bir güç olabilir. Gerek müşterilerini gerek tedarikçilerini bu konuda eğitebilir. Neredeyse tamamı enerji tüketimine dayalı ürünlerinde yapacağı iyileştirmelerle satış sonrasında da, ürün yaşam döngüsünün tamamında doğaya etkisini azaltabilir.

Raporlama Dönemi

Raporda 1 Ocak 2011 - 31 Aralık 2011 arasındaki bir takvim yılını kapsayan performans açıklamaları ve faaliyetlere yer veriliyor. 2012 Aralık ayının sonunda yayınlanan raporun fazlasıyla geç kaldığını düşünüyor, 2012 yılına ilişkin raporun daha erken bir tarihte yayınlanmasını ümit ediyorum. Biraz daha geç kalınmış olsa 2011 yılı raporunu 2013 yılında okuyacaktık.

Enerji Verimliliği

Raporda yer alan verilere göre 2011 yılında gerçekleştirilen enerji verimliliği çalışmaları neticesinde 11.090 ton CO2 eşdeğer sera gazı salınımının önüne geçilmiş. 2011 yılında % 15 artan üretim miktarına karşılık gerçekleştirilen enerji verimliliği projeleri desteği ile enerji tüketim artışı % 8 düzeyinde kalmış. Bu birim ürün başına artan tüketim azalsa da Arçelik'in toplam enerj tüketimi ve sera gazı salınımının arttığı anlamına geliyor.

Kaynak Kullanımı

Kaynak kullanımını azaltmaya yönelik projelerin başarısı, şirketlere marliyet avantajı sağlarken (varsa projenin yatırım maaliyetlerini çıkardıktan sonra) dünyanın sınırlı kaynaklarının israfının önlenmesi için de önem taşıyor.

Arçelik 2011 yılı sonu itibarı ile shrink ambalaj (ürün ya da paletin etrafına ısıl işlemle sarılan naylon/plastik torbalar) miktarını %27 gibi küçümsenmeyecek bir oranda, toplam 334 ton azaltmış. Bu yalnızca daha az plastik kullanılması değil, aynı zamanda piyasaya daha az plastik ambalaj sürülmesi anlamına geliyor. 

Su geri kazanımı ile ilgili rakamlara baktığımızda şirket tarafından kullanılan suyun yaklaşık % 4-5 oranında geri kazanıldığını görüyoruz. Su kullanımında verimliliğin artırılması ile birim ürün başına kullanılan su miktarı da azaltılmış,  fakat artan üretim nedeniyle tıpkı enerjide olduğu gibi toplam su kullanımında da artış yaşanmış.

Atık Yönetimi

Raporda atık yönetimi başlığı altında geri kazanım ve bertaraf miktarlarının yanı sıra atık azaltım projelerinden de bahsediliyor. Atıkların geri kazanımı ve bertarafından ziyade atıkların azaltımı daha büyük önem taşıyor, raporda da bu alanda yürütülen projeler ve ulaşılan düşüş yüzdeleri belirtilmiş.

Geri kazanım ve bertaraf konusunda ise; çevre mevzuatı gereğince tehlikeli atıklar da, tehlikesız atıklar da zaten ilgili lisanslı kuruluşlara verilmek zorunda. Bu nedenle "geri kazanım ve bertarafı yasal açıdan uygun ve yetkin iş ortakları" ile yapmak sürdürülebilirliğe "özel önem veren" şirket olmak anlamına gelmiyor. Çoğu sürdürülebilirlik raporunda geri kazanım başlığında tek görebildiğimiz bu.

Bir diğer tespit ise atık miktarlarının "atık yönetiminin yasal zorunluluk olduğu" ülkemiz için verilmiş olması. Çevre mevzuatımız son zamanlarda değişti hatta bazı bölümleri son 1-2 sene içerisinde yürürlüğe girdi. Açıkçası o ülkelerdeki mevzuat ve uygulama oranlarını bilmiyorum ama şirketin üretim tesislerinin bulunduğu Rusya, Çin, Güney Afrika gibi ülkelerdeki rakamlarla ilgili bir veri yok. Kendini "Küresel Vatandaş" olarak değerlendiren Arçelik'in ilgili ülkelerin mevzuatları zorlamasa ya da sıkı uygulanmasa dahi geri kazanım ve bertaraf konularında aynı duyarlılığı gösterdiğini ümit ederim. 

AR-GE

Düşük enerji tüketimli ürünler, ve bu ürünlerin toplam üretimdeki payının artması olumlu bir gelişme. Fakat "Çevre dostu ürünler geliştirmek amacıyla 2011 yılıunda Ar-Ge yatırım harcamalarımıza toplam 18.125.320TL ayırdık" cümlesi benim için biraz kafa karıştırıcı oldu. AR-GE'ye yatırılan paranın tamamı "çevre dostu ürünler geliştirme" amacını taşıyor olamaz. Başka bir deyişle AR-GE'lerinin tek amacı "çevre dostu ürün geliştirmek" olamaz ama bu cümleyle o algı yaratılmak istenmiş gibi. 

Eğitim ve iş kazaları

"XXX saat İş sağlığı ve güvenliği eğitimi gerçekleştirdik" açıklamasını neredeyse her sürdürülebilirlik raporunda görüyoruz. Fakat ben bunu çok da önemli bir veri olarak değerlendirmiyorum. Bahsi geçen eğitimler (Temel iş sağlığı eğitimi, yangın eğitimi vs.) zaten kanunda zorunlu olarak belirtilmiş eğitimler. Bu ancak bir şirket kanunda belirtilenin çok üzerinde bir eğitim vermişse, veya bu eğitimleri geliştirecek, daha verimli olmasını sağlayacak yöntemler hayata geçirdiyse anlam ifade edecektir.

Bu eleştriyi yaparken kaza sıklık oranı ve kaza ağırlık oranlarında 3 yıl üstüste azalma gerçekleştiğini de belirtelim. Bu, şirketin risk değerlendirmesi yaptığını, kaza gerçekleşmeden önlem aldığını, ve birilerinin buna kafa yorarak iyileştirme yaptığının, yani şirketin sahip olduğu OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemini aktif olarak çalıştırdığının bir göstergesidir.

Tedarik Zinciri

Tedarik zincirinde yerel satın alım miktarlarının artırımı ile ilgili çalışmalar ve bunların rakamsal sonuçları anlam ifade edecek şekilde aktarılmış. Tedarik zinciri ile ilgili anlatılan diğer noktalar ise daha metinsel/hikaye düzeyinde kalmış. Şirketin "sürdürülebilirlik yaklaşımı" ile ilişkisi, verilen önem, uygulama ve kontrol ciddiyeti hayal gücümüze bırakılmış. 

Genel Değerlendirme

Ülkemizin köklü kuruluşlarından olan ve Türkiye'yi dünyada da temsil eden Arçelik sürdürülebilir bir yaklaşım benimseme ve bunu kamuoyu ile paylaşma konusunda da öncü bir rol üstleniyor. Sürdürülebilirlik yatırımları sayesinde azalan maliyetler ile kendisi de doğrudan fayda sağlarken dünyaya verdiği zararı da azaltıyor.

Artan nüfus ve tüketim alışkanlıkları sadece Arçelik'in değil tüm sektörlerde tüm şirketlerin üretim miktarlarını artırıyor/artıracak. Arçelik sürdürülebilirlik raporunda da gördüğümüz üzere gerek sera gazı salınımı, gerek kaynak kullanımı konusunda ürünlerin birim "zararları" azalsa da toplam zarar malesef artıyor. Arçelik gibi kurumsal şirketler bu konuda çok daha fazla çalışmak, tedarikçilerini aynı yaklaşımlara zorlamak, müşterilerini bu konuda bilinçlendirmek zorunda. Artan tüketici bilinci bu konuya önem veren şirketleri ödüllendirmeye başladığında ister istemez bugün gönüllü olmayan şirketler önümüzdeki dönemde zorunlu olacaklar. Ya da insanoğlu çok daha zor bir seferberliği torunlarına bırakacak.

Yeşil Raporlariçerisinde 2700 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak