A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Avrupa Birliği Hayvan Deneylerine Yasak Getiriyor
Avrupa Birliği Hayvan Deneylerine Yasak Getiriyor

Avrupa Birliği Hayvan Deneylerine Yasak Getiriyor

Avrupa Birliği kozmetik ürünlerin sadece kendileri değil, içerisinde yer alan maddelerin de hayvanlar üzerinde denenmesine yasak getirdi.

Avrupa Birliği, içeriğindeki malzemelerin hayvanlar üzerinde denendiği tüm kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin satışına son veriyor.

2004 yılından bu yana nihai kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesi yasaktı, yeni yürürlüğe girecek yasa bu ürünlerin içeriğinde yer alan bileşenlerin de hayvanlar üzerinde denenmesine yasak getiriyor. Avrupa Birliği dışında üretilmiş ürünler ise hayvan deneyi yapılmış olup olmasına bakılmaksızın, güvenli oldukları kanıtlandığı takdirde Avrupa Birliğinde satılabiliyor.

Halen raflarda olan ürünler piyasada kalmaya devam edecek, yasak bundan sonra geliştirilecek kişisel bakım ve kozmetik ürünlerini kapsıyor. Tıbbi amaçlı bileşenler ise istisna tutularak deneylerin devam etmesine izin veriliyor.

Bu yasağı getiren yönetmelik 10 yıl önce hazırlanmış fakat yürülüğe girmesi endüstri baskısı nedeniyle ertelenmişti. Sektör hayvan deneylerine alternatif metodlar geliştirmek için süre istemişti.

10 yıl gibi uzun bir süreyi yeterli bulmayan sektör vakit gelip çatınca yine şikayetlere başladı. L'Oreal ve Johnson & Johson gibi büyük kozmetik devlerini de temsil eden Avrupa Kozmetik Ticaret Birliği yasağın "yenilikleri frenleyeceği" ve "sektördeki rekabete zarar vereceğini" açıkladı. Avrupa Komisyonuna göre sektörün 2010'daki karı 71 milyar € oldu, fakat sektör daha fazlasını istiyor ve alternatif yöntemlere yatırım yapmaktan kaçınıyor.

Avrupa Birliği'nin hayvanlar deneylerine getirdiği yasak Türk kozmetik sektörünü de etkileyecek mi?

Avrupa Birliği başı çektiği bu mücadelede diğer devletlerin de katılması ve alternatif yöntemler geliştirmek için maliyetlerin paylaşılmasını istiyor. Bu amaçla gümrük ve ticaret alaşmalarına da çeşitli şartlar getirilecek. Aynı yasakları içeren bir yasa 1 Ocak 2013'de İsrail'de de yürülüğe girmişti. Birliğin ithal edilecek ürünlere de kısıtlama getirmesi, en büyük ihracat bölgesi olmasa da Avrupa Birliğine ihracat yapan Türk kozmetik sektörünü de etkileyecek.

Hayvanlar Alemiiçerisinde 1954 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak