A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Avrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016
Avrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016

Avrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016

Avrupa komisyonu tarafından 2010 yılından bu yana seçilen Avrupa Yeşil Başkenti organizasyonu 2016 yılı finalistleri belli oldu.

Avrupa Komisyonundan yapılan açıklamaya göre Essen (Almanya), Ljubljana (Slovenya), Nigmegen (Hollanda), Oslo (Norveç) ve Umeå (İsveç) 2016 Avrupa Yeşil Başkenti için finale kalan şehirler oldular. Avrupa Yeşil Başkent ödülü, çevresel başarılarının bir takdiri olarak her yıl bir Avrupa şehrine veriliyor.

Ödül ilk verildiği 2010 yılından bu yana 6 şehire verildi. 2010 yılındaki ilk ödülü kazananı Stockholm olurken, Avrupa Yeşil Başkenti ünvanı 2011'de Hamburg, 2012'de Vitoria-Gasteiz, 2013'de Nantest ve 2014'de Kopenhag'da oldu. Önümüzdeki sene bu ünvan Bristol şehrinde olacakken, 2016 Avrupa Yeşil Başkenti'de yazının başında belirtilen finalist şehirlerden biri olacak.

Avrupa Çevre Komisyonu üyesi Janez Potočnik yaptığı açıklamada "Liste oldukça çeşitlilik içeriyor, büyük küçük çeşitli şehirler 2016 Avrupa Yeşil Başkenti olmak için yarışıyorlar. Yerel yönetimlerin vatandaşlarla iş birliği içinde kentsel çevreyi geliştiren, sürdürülebilir kalkınmayı özendiren uygulamaları yaptıklarını görmek heyecan verici" dedi.

Essen, Ljubljana, Nijmegen, Oslo and Umeå 12 aday şehir arasından elenerek seçildi. Bağımsız uzmanlardan oluşan bir panel elemeyi aşağıdaki kriterlere göre yaptı. Avrupa Yeşil Başkent seçimlerinde genel olarak bu kriterlere göre seçim yapılıyor.

 • İklim Değişikliği: Azaltım ve Uyum
 • Toplu taşıma
 • Sürdürüelbilir arazi kullanımı sağlayan yeşil kentsel alanlar
 • Doğa ve biyoçeşitlilik
 • Ortam hava kalitesi
 • Akustik ortam kalitesi
 • Atık üretim ve yönetimi
 • Su yönetimi
 • Atık su artıma
 • Eko-inovasyon ve sürdürülebilir istihdam
 • Enerji performansı
 • Entegre çevre yönetimi

Finale kalan şehirler, diğer şehirlere rol model olma potansiyellerini, vizyonlarını ve iletişim stratejilerini şu anki Yeşil Başkent olan Kopenhag'da jüri karşısında anlatacaklar. Jürinin değerlendirmeleri sonrası 2016 Avrupa Yeşil Başkenti 24 Temmuz'da resmi ödül töreni ile açıklanacak.

 
Avrupa nüfusunun 2/3 'ünden fazlası şehirlerde yaşıyor. Bu nedenle toplumun mücadele ettiği çevresel sorunların çoğu da kentsel yaşam ve alanlardan kaynaklanıyor. Avrupa Yeşil Başkent ödülü, bu konuda çaba sarfeden şehirleri ödüllendirmek, iyi uygulamaların Avrupa içerisinde yayılmasını sağlamak ve diğer şehirleri bu uygulamalara özendirmek amacıyla veriliyor. Verildiği şehire de itibar kazandırarak turistik gelilerini artırırken, insanların yaşamak ve çalışmak istedikleri bir şehir haline getiriyor.

European Green Capital web sitesini ziyaret ederek organizasyonla ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

SürdürülebilirlikSürdürülebilirlik Yarışmalarıiçerisinde 3160 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak