A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Avrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecek
Avrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecek

Avrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecek

Anglia Ruskin Üniversitesi Küresel Sürdürülebilirlik Enstitüsünün yayınladığı güncel bir rapora göre Avrupa Birliğinin kurucu devletlerinin çoğu yakın gelecekte fosil yakıt ve doğal kaynaklarını tüketmiş olacak.

Örneğin İngiltere'nin 5,2 yıl yetecek miktarda petrol, 4,5 yıl yetecek miktarda kömür ve 3 yıl yetecek miktarda doğal gazı bulunuyor. Bu şu anlama geliyor, İngiltere petrolünün çoğunu tedarik ettiği Rusya ve Ortadoğu ülkeleri ile ters düşer ve petrol alamaz hale gelirse ülke 5 sene içerisinde durma noktasına gelir. Bu durum ekonomik ve politik dengeler için büyük önem arzediyor. İtalya ve Fransa için durum daha da kötü, her ikisinin rezervleri de bir yıldan kısa sürede tükenecek durumda.

50 yıllık ihtiyacından fazla petrol, 100 yıllık ihtiyacından fazla gaz ve 500 yıllık ihtiyacından fazla kömür rezervi olan Rusya, Avrupa ülkelerine göre daha avantajlı bir noktada. Ekonmik veya politik nedenlerin yanı sıra bu kaynakları kendine saklamayı da tercih edebilir. Avrupa ülkelerinin ihracata bu kadar bağımlı olması, artan enerji fiyatları ile birlikte ekonomilerini de kırılganlaştırarak olumsuz yönde etkiler hale geliyor.

Bu durum Avrupa ülkelerinin Yenilenebilir Enerji araştırma ve yatırımlarının hızlanması ve toplam kapasitelerindeki payının her geçen gün artmasının en önemli nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Aşağıdaki grafikler sırası ile Avrupa'daki petrol, gaz ve kömür rezervlerinin durumunu gösteriyor. Resmler Anglia Ruskin Üniversitesi raporundan alınmıştır. Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Avrupa Petrol Rezervleri

Avrupa Petrol Rezervleri

Avrupa Petrol Rezervleri

SürdürülebilirlikYenilenebilir EnerjiDoğal Kaynaklariçerisinde 2653 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak