A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Bill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtı
Bill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtı

Bill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtı

Microsoft'un ve Gates vakfının kurucusu Bill Gates Mayıs ayını dünyanın en ölümcül hayvanlarından birine ilişkin toplum bilincine ayırmaya adadı...

Sizce dünyanın en tehlikeli hayvanı hangisidir? Köpek balığı mı, yılanlar mı, timsahlar mı, yoksa insan mı? Cevap bunlardan hiç biri değil, dünyada en fazla insanın ölümüne neden olan hayvanı duyduğunuzda şaşıracaksınız. Bu hayvan sivrisinek.

İş insan öldürmeye geldiğinde hiç bir hayvan onun yakınına bile yaklaşamıyor.

Dünyanın en ölümcül hayvanı

Sivrisinekleri bu kadar ölümcül kılan şey taşıdıkları çok fazla sayıda bulaşıcı hastalık. Bu hastalıklardan en ciddisi ise her yıl 600.000'den fazla insnaın hayatını kaybetmesine neden olan sıtma. Sıtma 200 milyon insanın da günlerce hastalıkla boğuşmasına neden oluyor. Dünya nüfusunun yarısını tehdit eden sıtma milyarlarca dolarlık verimlilik kaybına da neden oluyor. Dang ateşi, sarı humma ve ensefalit sivrisineklerin taşıyıcı olduğu bazı diğer hastalıklara örnekler.

Sivirsinekler 2.500'den fazla çeşidi ile Antartika hariç dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulunuyor. Üremelerinin en yoğun olduğu dönemlerde sayıları termitler ve karcınalar hariç dünya üzerindeki tüm hayvanlardan daha fazla hale geliyor. Panama kanalının inşaatı sırasında yaşanan on binlerce ölümün tek sorumlusu da yine sivrisineklerdi. Sivrisinekler nüfus dağılımını da etkiliyor. Sıtmanın etkili olduğu çoğu bölgede insanlar sahil ve nehir kenarlarından uzaklaşarak iç bölgelerde yaşıyorlar.

Bu yıkıcı etkileri düşünüldüğünde sivrisineklerle mücadelede gereken önemin gösterilmesini bekliyebilirsiniz. Köpek balıkları her yıl yalnızca birkaç insan öldürürken televizyonda onlara adanmış bir hafta var. Sivrisinekler köpekbalıklarından 50.000 kat daha fazla insan öldürüyorlar fakat televizyonda sivrisinek haftası adında program yapan bir kanal varsa da ben duymadım.

Bu nedenle GatesNotes'da Sivrisinek haftası düzenliyoruz. Bu hafta paylaşacağım herşey bu ölümcül hayvanla ilgili olacak. 

Not: Bill Gates'in kişisel blogunda yazdığı yazının Türkçe tercümesidir.

Sağlıkiçerisinde 3003 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak