A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?
Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?

Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapılan binalarda zorunlu olan ve mevcut binalar için de 2017 yılına kadar alınması gereken Enerji Kimlik Belgesindeki enerji sınıfı ne ifade ediyor?

Daha önce "Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Nedir?" başlıklı yazı da Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğunu ele almıştım. Bilindiği üzere 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapılan binalarda Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu ve Enerji Sınıfının asgari "C sınıfı" olması da şart koşuluyor.

Enerji sınıfının C olması, bu binanın mevzuatta belirtilen şartlara uygun, enerji verimliliği konusunda minimum gerekleri sağlayan bir bina olması anlamına geliyor. A ya da B sınıfı binalar yasal şartlardan daha fazlasını sağlayan enerji verimliliği yüksek binalar.

Mevcut yapılarda 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi almak şart olsa da, yeni yapılardaki gibi enerji sınıfının C olması şartı yok. Mevcut binaların enerji sınıfı E'de olsa, G'de olsa Enerji Kimlik Belgesi alabilecekler.

Enerji Kimlik Belgesi alınmamış binalarda ise alım/satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak ve cezalarla karşılaşılacak

 

Enerji Kimlik Belgesi var fakat sınıfı düşük, bu ne anlama geliyor?

Enerji Kimlik Belgesi Enerji kimlik belgesi binaların enerji tüketimi ve sera gazı salınımını A ile G arasında sınıflandırmaktadır. Bir binanın enerji sınıfı mevcut bina için hesaplanan tüketim değerleri ile aynı binanın, aynı yerde yasalarda belirtilen asgari şartlarda imal edilmesi durumunda oluşacak tüketim değerlerinin birbirine oranlanmasıyla belirlenir.

Mevkileri, büyüklükleri, altyapıları vb. tüm özellikleri aynı olan fakat enerji sınıfları farklı çıkmış iki binayı ele alalım. Bunlardan standart olan C sınıfının çok üzerinde A sınıfı bir bina, diğeri ise bunun altında D sınıfı bir bina olsun. Eğer bu binadan bir mülk satın alacaksanız

A sınıfı binada ödeyeceğiniz vergiler daha düşük olur.
D sınıfı binada ödeyeceğiniz vergiler daha yüksek olur.

Bu yalnızca bir seferlik katlanacağınız bir maliyet değil, bina ömrü boyunca daha yüksek vergiler ödemeye devam edersiniz.

A sınıfı binada elektrik, ısınma, soğutma vb. enerji harcamaları daha düşük olur, enerji faturalarınız daha düşük gelir. D sınıfı binada ise bu faturalar daha yüksek gelir. Vergide olduğu gibi bu da bina ömrü boyunca ekonomik fayda/zarar sağlayacak bir unsurdur.

Bu şekilde değerlendirdiğinizde D sınıfı bir binadaki yıllık vergi, ısınma ve diğer enerji harcamalarınız A sınıfı bir binaya göre 2-3 kat daha fazla olabilir. Yıllarca bu maliyetlere katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Peki böyle bir durumda diğer tüm özellikleri aynı bu iki binadaki mülkü satın alırken ya da kiralarken aynı parayı vermeyi göze alır mısınız? Bu değerlendirme ortaya çıkarıyor ki binanın enerji sınıfı binanın değerini etkileyecek bir faktör olacaktır.

Henüz bu konuda yeterince bilinç oluşmadığından ve pazar buna göre şekillenmediğinden enerji sınıfının etkisini çok hissetmiyoruz, ama zamanla bu durumun etkilerini daha fazla hissedeceğimiz kesin gibi gözüküyor. Daha şimdiden "mantolaması yapılmış" şeklinde satılık/kiralık ilanları görmeye başlamamız da bunun habercisi.

Daha önce yazdığım yazıda "Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?" , "Sahte enerji kimlik belgesinin nasıl anlaşılır?" , "Mevcut yapıların enerji sınıfı nasıl iyileştirilir?" gibi konulara da değinmiştim. İlginizi çekerse ineleyebilirsiniz.

İnşaatKanun ve Yasal Mevzuatiçerisinde 2918 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak