A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Bir ayda trafiğe çıkan araç sayısı
Bir ayda trafiğe çıkan araç sayısı

Bir ayda trafiğe çıkan araç sayısı

Trafiğe çıkan yeni araçlarla her ay artan motorlu araç sayısı, hem daha fazla hava kirliliği, hem daha fazla enerji ihtiyacı hem de daha fazla park alanı anlamına geliyor

Geçtiğimiz ay yayınladığımız haberde Kasım 2012 itibarı ile trafiğe kayıtlı araç sayısının 17 milyona yaklaştığını bildirmiştik. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre bu rakam yalnızca bir ay içerisinde aşılarak 17 milyonun üzerine çıktı.

Trafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık 2012 sonu itibarı ile 17.033.413 oldu

Aralık ayında trafiğe kayıt yapılan araç sayısı bir önceki aya göre % 21,5, geçen senenin aynı dönemine göre % 0.02 azalmış olmasına rağmen 72.195 yeni araç trafiğe çıkarak toplam rakam 17 milyon 33 bin 413 oldu. Bu araçların % 50,8'ini otomobil, % 16,4'ünü kamyonet, % 15,6'sını motosiklet, % 8.9'unu traktör, % 4,4'ünü kamyon, % 2,3'ünü minibüs, % 1,4'ünü otobüs, % 0,2'sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturuldu.

2012 yılında trafiğe kayıtlı araç sayısı 943.885 arttı

Son bir yılda, yeni kayıt yapılan araçlar ve trafikten kaydı silinen araçlar dikkate alındığında net artış 943.885 adet. Bu dönemde trafiğe kaydı yapılan yeni araç sayısı 1.069.292 adetken, trafikten kaydı silinen araç sayısı 125.407 adetle sınırlı kaldı. Trafikteki araç sayısı yalnızca bir yılda yaklaşık olarak 16 milyondan 17 milyona çıktı. Artan araç sayısı, park yeri için alan, artan yakıt ithalatı ve artan hava kirliliği anlamına geliyor.

Aralık ayında trafiğe kaydı yapılan otomobillerin markalara göre dağılımı

42 504 adet otomobilin % 14’ünün Volkswagen, % 11,7’sinin Renault, % 8,8’inin Opel, % 8,8’inin Hyundai, % 7,6’sının Ford, % 7,1’inin Fiat, % 5,9’unun Toyota, %4,7’sinin Dacia, % 3,1’inin Peugeot, %2,9’unun Nissan, % 25,5’inin ise diğer markalardan oluştuğu görüldü.

Yeşil UlaşımUlaştırmaOtomotiviçerisinde 2384 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak