A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Biyoyakıt'lı transatlantik uçuşlar başlıyor
Biyoyakıt'lı transatlantik uçuşlar başlıyor

Biyoyakıt'lı transatlantik uçuşlar başlıyor

Kızartmalardan artan yağlar Newyork-Amsterdam arası yakıt olacak

Internetin yaygınlaşması ile birlikte veri merkezleri hava taşımacılığı endüstrisine büyük rakip olsa da, küreselleşme ile birlikte daha da hız kazanan hava yolu taşımacılığı sera gazı salınımları konusunda lider ve elektrikli uçaklar şimdilik bir hayal.

Geçtiğimiz hafta (8 Martta) Hollanda hava yollarının kızartma yağlarından üretilmiş biyoyakıtla Amsterdam-Newyork arası gerçekleştirdiği uçuş bu rotadaki kısmen temiz hava taşımacılığının da kapısını açtı. 25 hafta boyunca Perşembe günleri yapılacak Amsterdam-Newyork uçuşu biyoyakıtla gerçekleşecek. Bu uçuşlar petrol kaynaklı jet yakıtı ile biyoyakıtların karışımını test etmek amacı ile Amsterdam hava alanı ile Newyork JFK hava alanı arasında yapılacak.

Pilot proje KLM Royal Dutch Airlines, Delta Air Lines, Newyork ve New Jersey hava limanları yönetimi ve hava limanları işleten Schiphol Group'un ortak projesi.

Projenin amacı biyoyakıtlara olan talebi artırarak, yayılması için en büyük engel olan fiyatın aşağı çekilmesini sağlamak. Fosil yakıtlara göre daha temiz (temiz değil, yalnızca daha temiz) olan biyoyakıt kullanımının artması olumlu bir gelişme olacak.

Delta Air Lines başkanı Ed Bastian, "Arz ve fiyatla ilgili sıkıntılar çözüldüğünde biyoyakıtların kullanımı iklim değişikliği stratejimiz için önemli bir potansiyel oluşturacaktır." diyor.

Projede kullanılan biyoyakıt KLM'nin North Sea Group ve Spring Associates'le birlikte 2009'da kurduğu SkyNRG şirketi tarafından üretiliyor.

Biyoyakıt kullanılan ilk ticari uçuşlar Kasım 2011'de gerçekleşmişti. Ekim 2012'de sivil taşımacılık yapan ilk jet uçağı sadece biyoyakıtla 1 saat hava kalmıştı. Uygulanan pilot proje yenilenebilir ve daha temiz bir çözüm olan biyoyakıtların, jet, dizel ve benzin'in yerini alabileceğini gösterecek.

Yeşil Ulaşımiçerisinde 1999 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak
Sponsor Reklamlar