A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Bizim için çöp, onlar için ev
Bizim için çöp, onlar için ev

Bizim için çöp, onlar için ev

Onlar çoğu zaman görmezden geldiğimiz, nadiren gözümüz birine takılarak mucizevi olduğunu düşündüğümüz küçük canlılar.

Kuşlar çoğu zaman görmezden geldiğimiz, nadiren  gözümüz birine takıldığında mucizevi ve çok şirin olduğunu düşündüğümüz küçük canlılar. Hollandalı sokak sanatçısı Thomas Dambo "Dambo'nun Mutlu Şehir Kuşları" projesi ile bizim için değersiz çöpler olan objeleri kuş evleri haline dönüştürerek dünyanın çeşitli şehirlerinde kuşlar için bir otel haline getirdi.

Thomas Dumbo projesine 2008 yılında atılan ve bağışlanan malzemeleri kullanarak ve kendi birikimlerini harcayarak Hollandada 250 kuş evi kurarak başladı. O zamandan bu yana dünyanın çeşitli şehirlerinde kuş evleri kuran Mutlu Şehir Kuşları projesi şu günlerde kuş evi yapımını herkese öğretmek için çalışmaya devam ediyor.

Facebook'daki Happy City Birds proje sayfasındaki fotoğraflara bakarak proje hakkında daha fazla fikir edinebilir, İngilizce, Almanca ve Flamenkçe olarak yayınlanan planlardan kendi kuş evlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Yeşil Sanatiçerisinde 3791 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Evren Bal (evrenbal), 12 Kasım 2012 01.04
Birkaç ipucu;

Evler dışarıya asılacağı için sudan etkilenmeyecek malzemeler seçilmesi gerekiyor. Eskidiği veya kırıldığı için atılacak ahşap veya plastik eşyalardan yapılabilir. Evimizde olmasa da kapılara atılmış bir sürü benzer eşya görüyoruz. Genelde küçük kutular şeklinde olacağı için ahşap ve marangoz işi yapan atölyelerden atık parçalar da isteyebilirsiniz. Çevrenizde inşaat varsa orada da genelde bu yuvalar için uygun kırık tahtalar olabilir. Kutu formunda birşeyler bulabilirseniz işiniz çok daha rahat olur. (Örneğin eski hoperlörler) Emin olun kuşlar eski olmasını önsemeyecektir, yeterki kesici delici bir parçası veya köşesi olmasın...

İlgili projenin facebook sayfasında ingilizce olarak ipuçlarını vermişler, dikkatimi çekenleri paylaşmak istiyorum;

- Boyamayı giriş deliğini açmadan yapın, yoksa boya içeri akabilir.
- Çatıyı boyamasanız da olur, ama eğer boyayacaksanız açık renkleri tercih edin, koyu renkler güneş ışığını çekeceğinden bahar ve yaz aylarında içerisi çok daha fazla ısınacaktır. (Yumurta ve yavrular için zararlı olabilir)
- Kuş evini yüksek bir noktaya asacağınız için çatısı belki gözükmez ama altı gözükecektir, bu yüzden altını boyarken özen gösterin.

İlgili ingilizce foto albümü;

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.291710944252423.66813.258567237566794&type=3
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak