A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Çin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...
Çin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...

Çin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...

Reuters'ın haberine göre Çin hükümetinin Pazartesi günü yaptığı açıklama ülkenin hava kalitesini artırmak için sadece Pekin'de 330.000 adet olmak üzere 5 milyondan fazla eski aracı yollardan çekmeye hazırlandığını gösteriyor.

Hava, su ve toprakta uzun yılların hasarı sonucu oluşan kirliliği tersine döndürme çalışmaları Çin için birincil önemi haiz hale geldi. Önümüzdeki iki yıl içinde emisyonlarda ciddi azaltım öngören Çin hükümeti, 2011-2013 yılı hedeflerinin çok altında kaldıklarını söyleyerek bu konudaki çalışmalarını artırdı.

Hükümetin açıkladığı yeni politikaya göre "Sarı etiketli" 5.33 milyon araç Çin'in yeni yakıt standartlarını karşılayamadığından bu yıl  trafikten çekilecek. Pekin'in çevre gözlemcilerine göre kentin havasındaki en tehlikeli maddelerin % 31'i araçlardan kaynaklanıyor. Bu oran %22,4 ile kömür'ü dahi geride bırakıyor.

Pekin bu yıl trafikteki araç sayısını 5.6 milyonda sınırlamayı planlıyor. Bu rakam 2017 yılında 6 milyona çıkmış olacak. Geçtiğimiz yıl yeni sürülen plaka sayısı % 37 azaltılarak 150.000'e indirilmişti. Standartları karşılamayan araçların Pekin'e girmesine de izin verilmiyor. Fakat uzmanlar Çin'in denetim ve yönetim konusunda yeterli kapasiteye sahip olmadığını ve tüm araçların gereken şartları sağladığından emin olamayacağını belirtiyor. Ayrıca sürücüler farkedilmemek için yeni yöntemler de keşfediyorlar.

Yeni kurallar kömür'e dayalı ısıtma sistemlerine sınırlamalar ve elektrik santrallerinde sülfür dioksit ve nitrojen oksidi azaltmak için ekipman kurma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.

Hükümet seviyesinde alınan bu kararlar Çin'de had safhaya ulaşan kirlilik ve bunun toplumda yarattığı rahatsızlığın Çin'li yetkililerde farkındalık yarattığını gösteriyor.

Kaynak: Thomson Reuters

Sürdürülebilirlikiçerisinde 2079 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak