A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Çin kendi ormanlarını korurken dünyanın ormanlarını yağmalıyor
Çin kendi ormanlarını korurken dünyanın ormanlarını yağmalıyor

Çin kendi ormanlarını korurken dünyanın ormanlarını yağmalıyor

EIA'nın yayınladığı rapora göre Çin yalnızca dünyanın en büyük kerestelik ağaç ithalatçısı değil aynı zamanda en büyük yasa dışı ithalatçısı.

EIA'nın raporuna göre Çin kendi ormanlarını korurken dünyanın diğer bölgelerindeki ormanları yağmalıyor. 

Çin 2011 yılında 3.7 milyar dolar değerinde 18.5 milyar metreküp'den fazla yasa dışı ağaç ithal etti. Kendi ormanlarını yasalarla koruyan Çin, ithal edilen kerestelik ağaçların bitmiş ürün olarak ihracını ise teşvik ediyor. Çin'in bu politikası dünyanın çeşitli yerlerinde ormanlık alanların yasa dışı bir şekilde yok edilmesine neden oluyor.

Çinli firmalar çeşitli ülkelerdeki devlet görevlileri ve politikacılara rüşvet vererek yasadışı kereste ticaretinin artarak devam etmesini sağlarken yok olan yalnızca ormanlar değil, bu ormanlara bağımlı ekosistem, hayvan ve insanlar da oluyor. Bu ülkelerdeki ormanlar sürdürülebilir olmasına bakılmaksızın ve hiç bir koşul gözetilmeden katlediliyor.

2011 yılında Çin'in yaptığı yasa dışı kereste ithalatının % 47'si Rusya, % 21'i Papua Yeni Gine, % 12's, Solomon (Süleyman) Adaları, % 4'ü Burma, % 4'ü Kongo, % 2'si Ekvator Ginesi, ve % 1,5'u da Mozambik kaynaklı.

Çoğumuzun düşündüğü gibi Çin büyük yüz ölçümü ve buna bağlı bol doğal kaynağı ile değil, dünyanın diğer ülkelerini sömürerek zenginleşiyor. Çin malı ürünlerin sınırlandırılması için bir sebep daha.

SürdürülebilirlikDoğal Kaynaklariçerisinde 2691 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak