A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Çin'de (bile) karbon vergisi geliyor...
Çin'de (bile) karbon vergisi geliyor...

Çin'de (bile) karbon vergisi geliyor...

Çin'li yetkililer geçen ay Pekin ve diğer Çin şehirlerinde çok üst sınırlara ulaşan ve uluslararası medyada dahi haber konusu olan hava kirliliğine tepkisiz kalmadı.

Çin çevre, özellikle de hava kirliliği ile ilgili bir dizi önlem almaya hazırlanıyor. Ülke'de karbon vergisi uygulanması ve belirli endüstriler için sigorta zorunluluğu gündeme geldi. Sigorta tazminatları şirketlerin çevreye ve insanlara verdiği zararların tazmin edilmesi ve temizlenmesi için kullanılacak.

Karbon Vergisi

Çin, pilot olarak devam eden karbon ticareti uygulamasını, 2015 yılından itibaren karbon vergisi ile genişletmeyi planlıyor.

Finans bakanı yeni uygulamaya girecek karbon emisyon vergisi uygulamasının yanı sıra, "çevre koruma vergisi" adlı yeni verginin "kirletici atık vergisinin" yerini alacağını belirtti. Ülkede kömüre uygulanan vergi artırılarak, su tüketimi de vergilendirilmeye başlanacak. Pil, uçak ve lüks ürünler gibi enerji tüketimi yüksek ürünlerin üretiminin de ayrıca vergilendirileceği belirtiliyor.

Çevre Koruma Vergisi

Yeni uygulamayla birlikte en çok kirliliğe neden olan madencilik, döküm, kimya, kurşun bataryalar ve dericilik sektörleri sigorta kapsamına alınacak. Sigorta yaptırmak zorunluluk olmasa dahi, sigortalı şirketlerin çevre koruma fonlarından faydalanabilecek olması, ve bankaların kredi değerlendirmelerinde çevre risklerinin sigortalanmasını değerlendirecek olması zorlayıcı bir ticari unsur olacak.

Vergi ve Sigorta uygulamasının etkisi ne olur?

Kişisel fikrim her iki uygulamanın da, şirketleri çevre ve sürdürülebilirlik konularına prensipte daha fazla önem göstermeye teşvik edeceği yönündedir. Vergi unsuru, yüksek vergiler ödemek yerine vergiye tabii atık ve kirleticileri azaltmaya yöneltir. Sigorta şirketleri yüksek riskler için yüksek primler talep edeceği, hatta sigorta yapmayı reddedeceği için sigorta unsuru da benzer şekilde olumlu etki yapacaktır.

Sürdürülebilirlikİklim Değişikliğiiçerisinde 2639 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak