A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Çin'in dağları dümdüz eden şehir planı
Çin'in dağları dümdüz eden şehir planı

Çin'in dağları dümdüz eden şehir planı

Yüzyıllar önce Çin seddini inşa eden Çinliler şimdi de yeni bir şehir kurmak için 700 dağı dümdüz etmeye hazırlanıyor.

Çin efsanelerinden biri uzun zaman önce Yu Gong adındaki Çinli bir köylünün evinin girişini engelleyen iki uzak dağın yerini değiştirmeye karar verdiğini anlatır. Efsaneye göre Yu Gong inanılmaz mücadelelerin ardından bunu başarır ve "Yu Gong dağları taşır" çin atasözünün kahramanı olur. Çin'li mühendisler Yu Gong efsanesini daha da ileri götürmeye hazırlanıyorlar.

Çin'in en büyük inşaat şirketlerinden "Çin Pasifik İnşaat Grubu" 22 milyar Yuan (Yaklaşık 3.5 milyar dolar) harcayarak Lanzhou'daki 700 dağı düzleştirerek 130.000 hektarlık alana mevcut şehirden 80km uzakta devasa yeni bir şehir kuracak. Dağlık alanı düzleştirme çalışmaları geçtiğimiz Ekim ayında başladı bile. 

Çin televizyonu tarafından yürütülecek projenin enerji verimliliği üzerine kurulu sürdürülebilir tarım, petrokimya ve gelişmiş ekipmanların üretimi için merkez oluşturacağı bildirildi. 3.6 milyon kişiye ev sahipliği yapan Lanzhou zaten ciddi çevresel sorunlarla boğuşmakta. Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz yıl şehri Çin'in hava kirliliği en fazla olan şehri olarak açıklamıştı. Çok büyük bir alanda yapılacak yer küre, ekoloji ve biyo çeşitlilik konusunda ciddi etkileri olacak bu proje bu sorunları çok daha ciddi boyutlara taşıyabilir.

Çin kanalı NTD'nin konuyla ilgili İngilizce haberini aşağıda izleyebilirsiniz.

İnşaatiçerisinde 2619 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak