A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Civa Kirliliği ve Civanın İnsan Sağlığına Zararları
Civa Kirliliği ve Civanın İnsan Sağlığına Zararları

Civa Kirliliği ve Civanın İnsan Sağlığına Zararları

Avrupa Birliği'inde her yıl 2 milyona yakın çocuk AB'nin kabul edilebilir sınırlarının üzerinde civaya maruz kalmış olarak doğuyor.

Birkaç gün önce küresel civa salınımlarının geldiği ciddi seviyeleri ve bunun dünya denizlerindeki balıkların % 84'ünde tehlikeli miktarda civa birikmesi ile sonuçlandığını gösteren bir haber yayınlamıştık.

Haberde belirttiğimiz üzere Birleşmiş Millet Çevre Programı tarafından yayınlanan güncel bir raporda, diş tedavisinde kullanılan amalgam (çoğumuzun bildiği adıyla siyah dolgu) ana civa salınımı nedenleri arasında yer alıyordu.

Bugün ünlü Amerikalı doktor Dr. Joseph Mercola'nın sitesinde civa'nın hamileler, bebekler ve küçük çocuklar üzerindeki yıkıcı etkilerini anlatan bir makalesi yayınlandı. Dr. Mercola çeşitli kaynaklarla zenginleştirdiği makalenin ikinci bölümünde amalgam dolguların (günlük dilde bilinen adıyla gri-siyah dolgular) civa kirliliğine olan etkisini ve sağlığa zararlarını ayrıntılı olarak açıklamış. 

Gerek önceki haber için tamamlayıcı olması, gerekse farkında olmadığımız bir riski gözler önüne sermesi nedeniyle Dr. Mercola'nın ilgili yazısını Türkçeleştirdim. Tercümenin profesyonel tercüme olmadığını ve hatalar olabileceği notunu da vererek yazıyı beğeninize sunuyorum. İngilizce orjinal makaleyi burada bulabilirsiniz.

Civa Kirliliği ve Doğum Öncesi Maruziyet

Avrupa Birliği'inde her yıl 2 milyona yakın çocuk AB'nin kabul edilebilir sınırlarının üzerinde civaya maruz kalmış olarak doğuyor. 200.000'i Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği azami miktarın da üzerinde maruziyetle, yani o küçük bedenlerinde çok tehlikeli miktarda civa ile doğuyorlar.

Son derece ciddi bu istatistikler civa kirliliğinin insanlık üzerindeki ekonomik ve sağlık yükünü gözler önüne seren yeni bir çalışma ile ortaya çıktı.1

Civa kirliliğini kontrol altına almak zeka seviyelerindeki kayıpları durduracak

Civa güçlü bir nörotoksin; zarar vermesi için çok fazla civaya maruz kalmaya gerek yok çünkü miktarı ne kadar az olursa olsun tehlikeli bir madde. Örneğin, tipik bir termometre içerisindeki civa kadar civayı küçük bir göle dökerseniz o göl çevresel tehlikeler yüzünden kapatılmak zorunda kalabilir.

Beyinleri gelişmeye devam eden fetüs ve çocuklar küçük vücut ölçüleri nedeniyle daha da büyük risk grubu içerisinde yer alıyor. Çocuklarda Kan-beyin arasındaki geçirgenlik daha fazla ve bağışıklık sistemleri zehirli maddelerin etkilerini ortadan kaldıracak kadar güçlü değil. Beyin gelişimi devam ederken civaya maruz kalmak ile düşük zeka seviyesi, dolayısı ile hayat boyu öğrenme güçlüğü çekme konusunda bağlantı kuruluyor.

Yapılan bir araştırmada ana rahminde yüksek derecede civaya maruz kalan bebeklerin, doğum sonrası ve erken dönemde yapılan beceri testlerinde daha düşük başarı gösterdiğini ortaya koydu.2

Yeni bir çalışmaya göre,, civanın gelişen beyinlere etkisi zeka seviyesini gösteren IQ puanına dönüştürülürse, civa kirliliğini kontrol altına almanın sadece Avrupa Birliği'nde 700.000 IQ puanına karşılık geleceği ve dolayısı ile yüksek ekonomik faydaları da olacağı hesaplanmış.

Civa içeren dolgular civa kirliliğinin ana nedenleri arasında yer almaya devam ediyor

Civa ile kirlenmiş deniz ürünlerini tüketmenin risklerini daha önce duymuş olmalısınız. Peki bu civanın nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? "Charlie Brown of Consumer for Dental Choice" bunu şu şekilde belirtiyor.

"Civa içeren dolgular yediğimiz balık ve deniz ürünlerini kirleten kaynaklardan biri. Diş tedavisinda kullanılan civanın çevresek etkileri çok iyi biliniyor: özellikle çocuklar ve anne karnındaki bebekler olmak üzere beyin hasarı ve nörolojik sorunlar."

Civalı dolgular, doğada daha zehirli bir hale gelerek metilciva'ya dönüştüğü ve balıklarda biriken civanın ana kaynaklarından biri haline geldiği için küresel bir sorun. Amalgam dolgulardaki civa aşağıdaki doğal kaynakları kirletiyor:

 • Diş klinikleri ve insanların kanalizasyona bıraktıkları atıklar ile SU KAYNAKLARINA (amalgam atık sularımızdaki en büyük civa kaynağı)
 • (Bazı yerlerde) yakılan cesetler, diş kliniği emisyonları ve solunum ile HAVAYA
 • Çöp alanları, ve ölülerin gömülmesi ile TOPRAĞA

Civa içeren dolgular çocuklar ve hamile kadınlar için risk oluşturuyor

ABD Gıda ve İlaç idaresi (FDA) dahi amalgam'ın çocuklar için zararlı olabileceğini ve güvenilir olduğuna dair hiç bir kanıt bulunmadığını belirtiyor. FDA'nın 2009 Amalgam kurallarının satır aralarında FDA şunu kabul ediyor3

"Küçük çocukların ve fetüslerin gelişmekte olan nörolojik sistemleri civa buharının nörotoksik etkiğlerine karşı daha hassas olabilir. Ana karnındaki fetüsler ve 6 yaşından küçük çocuklarda uzun süreli sağlık etkilerine dair yok denecek kadar az, sınırlı sayıda klinik bilgi bulunuyor."

Civa içeren amalgam dolguların, birşey yediğinizde ya da içtiğinizde, dişlerinizi fırçaladığınızda, sakız çiğnediğinizde ve benzer şekilde dişlerinizi kullandığınızda civa buharı çıkışına neden olduklarını gösteren açık kanıtlar var. Bu civa buharı hücre membranlarının içinden geçip kan-beyin bariyerini aşarak merkezi sinir sistemine ulaşıyor. Bu durum psikolojik, nörolojik ve bağışıklık sistemi sorunlarına yol açabiliyor.

Dünya sağlık örgütü solunum yoluyla maruz kalınan civanın bilinen zehirli etkilerini şöyle belirtiyor;4

"Civa çok zehirli ve sağlığa zararlıdır. Solunan civa buharının % 80'ini akciğerler emilerek kana geçer, akciğerlere, böbreklere, sinir sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminde hasarlara neden olur. Anne karnında ve gelişim çağındaki çocuklarda yüksek miktarda civaya maruz kalma, görme ve işitme bozuklukları, felç, uyku bozuklukları, duygusal istikrarsızlık ve gelişim bozuklukları gibi sağlığa zararları etkileri vardır.

Hamileyseniz civalı dolgularınızı çıkarttırmak için BEKLEYİN

Civa içeren dolgulara sahip olan kişilere bu dolguları çıkarttırmaları tavsiye ederim. Fakat bu hamilelik veya emzirme döneminde yapılmamalıdır. Diş hekimizin yeterli özeni göstermezse bu işlem sırasında çok fazla miktarda civa buharına maruz kalabilirsiniz ve bu buhar fetüsün veya emzirilen bebeğin sağlığı için zararlı olabilir.

Yine aynı nedenden, bu dolguları çıkarttırmadan önce vücudunuzun zehir temizleme mekanizmalarının iyi durumda olması gerektiğinden sağlığınız iyi, vücudunuz kuvvetli olmalıdır. Hamileliğiniz ve bebek bakımınız sonlandığında, sağlığınızın da iyi olduğu bir dönemde dolguları sökme konusunda tecrübeli bir diş hekimi bularak bu dolguları çıkarttırın. Civalı dolgu (amalgam) sökümü sırasında sizi (ve hekiminizi) güvende tutmak için yapılması gereken bazı şeyler

 • Alternatif bir hava kaynağı sağlanması ve ağzınızdan nefes almamanız için uyarılmanız
 • Civa buharını asgariye indirmek için soğuk su spreyi kullanılması
 • Toksinleri solumanız veya yutmanızı engellemek için ağzınıza plastik baraj (rubber dam) yerleştirilmesi
 • Yüksek kapasiteli bir aspiratörün oluşan civa buharını emmek için dişinizin yakınında sürekli bekletilmesi
 • Söküm işleminden sonra ağzınızın hemen yıkanması (Hekim de eldivenlerini değiştirmelidir)
 • Koruyucu elbiselerin ve yüzünüzü hemen temizlenmesi
 • Oda hava temizleyicilerinin kullanılması

Vücudunuzu civadan nasıl temizlersiniz (civa ve ağır metal detoksu)

Yukarıdaki video'da , Illinous üniversitesinde civa ve glutatyon uzmanı Dr. Christopher Shade vücudunuzun ağır metal temizleme mekanizmasının nasıl çalıştığını anlatıyor. Yaklaşık 3 saatlik uzun bir ders. Bu konuyu ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorsanız insanlarda civa biyokimyası hakkında son bilimsel bilgileri içeren harika bir sunum sergiliyor.

Vücudunuz civa ve diğer ağır metalleri temizleyecek şekilde dizayn edilmiştir, fakat yetersiz bir metabolizmada sonuç civa zehirlenmesi olacaktır. Dr. Shade'in çalışmalarını da içeren civa detoks protokolüm glutatyon sisteminizi ve vücudunuzun kendini civadan temizleyebilmesi için düzgün çalışması gereken diğer enzimleri ve taşıyıcı proteinleri destekleyecektir. Tüm detayları vücudunuzu civadan temizleme protokolümde (henüz tercüme edilmemiştir, ingilizcedir)

Kaynaklar:
Sağlıkiçerisinde 12677 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak