A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Coca Cola İçeçek 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Yayınlandı
Coca Cola İçeçek 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Yayınlandı

Coca Cola İçeçek 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu Yayınlandı

2007 yılında yayınlanan ilk Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu ile Türkiyede GRI tarafından onaylanan ilk KSS raporunun sahibi CCI 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk raporunu Ekim 2012'de yayınladı.

CCİ’nin son raporu olan 2011 KSS Raporu, A+ seviyesinde GRI onayı alarak Ekim 2012’de yayınlandı. 92 sayfadan oluşan raporda 1 Ocak-31 Aralık 2011 tarihleri arasında elde edilen performans sonuçları yer alıyor. Rapor kapsamında Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Ürdün’deki uygulamalar ve performans sonuçlarının yanı sıra Pakistan operasyonundaki iyi uygulamalar anlatılıyor. Raporun içeriğinde CCİ’nin Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında gerçekleştirdiği uygulamalar ve performans sonuçları “Enerji Yönetimi ve İklim Değişikliği”, “Su Yönetimi”, “Sürdürülebilir Ambalajlama”, “İş Yerimiz”, “Ürün Sorumluluğu” ve “Toplum” olmak üzere 6 ana başlık altında özetleniyor.

Raporun içeriğindeki performans verilerinin hesaplanmasında ve oluşturulmasında Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiative; GRI), Küresel İlkeler Sözleşmesi (United Nations Global Compact; UNGC), Uluslarası Çalışma Örgütü (International Labour Organisation; ILO), İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi (Universal Declaration of Human Rights), Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi (Convention Against Corruption) ve Sera Gazları Protokolü (Green House Gas Protocol; GHG) gibi metodoloji ve standartlardan faydalanıldı.

GRI G3 raporlama ilkelerinin kullanıldığı ve A+ uygulama seviyesinin gerekliliklerini karşılayan rapor, uluslararası bağımsız bir denetim kuruluşu tarafından (PwC) “Geçmiş Finansal Bilgilerin Denetimi ve İncelemesi Dışındaki Güvence Hizmetleri”nde (ISAE 3000) tanımlandığı şekilde sınırlı bağımsız inceleme hizmeti aldı. Bu uygulama kapsamında CCİ’nin kontrolünde, Türkiye’deki üretim tesislerinin 2011 yılında tükettikleri toplam enerji miktarı, ilgili toplam karbon salınımı, ilgili litre başı enerji kullanımı, toplam su tüketimi ve ilgili litre başı su tüketimi verileri denetlendi. Bu kapsamda “CCİ Su, Enerji Kullanımı ve Karbondioksit Salınımı Raporlama Rehberi” oluşturuldu. Bu rehber ve “Bağımsız Sınırlı İnceleme Raporu” KSS raporunun içinde yer almaktadır.

CCİ’nin 2011 KSS Raporu, Türkiye’de GRI A+ seviyesinde yayınlanan ikinci KSS raporu olma özelliğini taşımaktadır.

Dikkat Çekici Noktalar

CCI 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu, şirketi, ürünleri, finansal durumu, operasyonel faaliyetleri çok fazlaca detaylandırarak sıkıcı hale getirilen raporların aksine bu bölümü yok denecek kadar kısa tutarak doğrudan sürdürülebilirlik konularına odaklanmış. Kullanılan akıcı, sade anlatım ve  amaca yönelik içerik raporu daha da ilgi çekici hale getiriyor.

Bir bakışta Coca Cola İçecek

Raporun hemen hemen başlarında yer alan 2011'de gerçekleştirilenler sayfası okunduğunda raporun ilerleyen bölümleri hakkında hemen fikir edinebiliyorsunuz. Takip eden bölümlerde de bu bilgilerin ayrıntılarına ulaşmak mümkün. Yalnızca bu sayfada Coca Cola İçeceğin 2011 yılında su kullanımını azalttığını, suyun geri kazanımı için projeler geliştirdiğini, birim başına enerji tüketimini ve karbon salınımını azalttığını, malzeme geri dönüşümü oranını artırırken ambalajlarında yaptığı iyileştirmelerle daha az malzeme kullandığını, çalışanlarına verdiği değeri ve sosyal sorumluluk projelerine olan katkısını bulabilimek mümkün. Böyle etkileyici bir başlangıç raporun devamını okumak için istek ve merak uyandırıyor.

Herşey tamam, birşey eksik

CCI gerek KSS raporunun döküman kalitesi, gerekse sürdürülebilir uygulamaları için övgü ve teşekkürü hakkediyor. Rapor boyunca "bunu yapmıyorlar, keşke yapsalar" dediğim tek birşey şey var o da tüketiciyi bilinçlendirme çalışmaları. Hele ki Coca Cola'nın ülkenin her kesiminden çok fazla sayıda insana hitap ettiğini düşününce bu çok daha fazla önem kazanıyor.

Belli bir büyüklük ve kültürdeki kurumsal şirketler mevuzatta yapılan değişiklikler ve artmasını ümit ettiğimiz kontrol mekanizmaları ile zaten belirli bir bilince kavuşuyorlar. Fakat nacizane fikrim hem bireysel sürdürülebilirliği artıracak olması, hem de  sürdürülebilir yaklaşımını benimseyen şirketlere rekabet avantajı sağlayacak olması bakımından tüketici bilincinin çok önemli bir unsur olduğu yönündedir. Örneklersek;

  • Ürünün yaşam döngüsü tüketicide sonlanıyor. CCI örneğinde, şirket ambalajları ne kadar iyileştirirse iyileştirsin daha az miktarda ve daha zararsız malzemeden üretiliyor olsa da tüketici tarafından doğaya atılan plastik şişeler, geri dönüştürülmeyen cam şişeler, teneke ve karton kutular hem bugünümüz hem de  yarınlarımız için tehlike yaratıyor.
  • Bilinçli tüketiciler sürdürülebilirlik yaklaşımı olan şirketleri daha fazla tercih edecektir. Bu sürdürülebilir yaklaşım sergileyen şirketleri rekabette yukarı taşıyacağı gibi, diğer şirketleri de sürdürülebilirliğe zorlayacak ve yönlendirecektir.

Tüketicini bilincini artırmaya yönelik olarak aklıma ilk gelen, kalabalık mekanlarda (büyük zincir marketler, istiklal caddesi benzeri kent merkezindeki önemli noktalar gibi) Teneke kutu, Plastik şişe, karton kutular (Coca Cola'nın meyve suyu markalarında kullanılan bir ambalaj çeşidi) ve hatta belki cam için ambalaj toplama kumbaraları kurmak oldu. Belki maliyeti artıracaktır ama kumbaraların içine kurulacak pres sistemi ile yerden tasarruf ederek uzun süre ambalaj toplanması sağlanabilir. Kumbaralar üzerinde yer alacak bilgiler, web sayfası ve sosyal medyada konuyla ilgili yapılan aktiviteler ve  (haddimi aşmak istemem ama) tv ve radyo spotları ile kampanya duyurulabilir. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz seneden beri yürütülen bir "plastik kapak toplama" kampanyası var. Toplanan her 250kg plastik kapak için bir tekerlekli sandalye bağışlanmış oluyor, bu kampanya çok ilgi çekti ve insanlarda büyük bir bilinç oluşturdu. Benzer şekilde toplanan ambalajların geri dönüşümünden elde edilecek gelir ağaçlandırma veya rehabilitasyon gibi çevre projelerine aktarılarak kampanya'ya ilgi ve toplumsal birleşmenin sağlanması da artırılabilinir.

Coca-Cola'ın marka imajı ve bilinirliği tüketicilerin konuyu daha ciddiye almasını sağlayacağı gibi, Sürdürülebilirlik ve Coca-Cola'nın sürdürülebilir yaklaşımını farkında bile olmayan tüketici kesimini haberdar etmek için de bir vesile olacaktır. CCI'ın  sürdürülebilirlik adına geliştirdiği yeni bir sosyal proje, geri kazanılan daha fazla ambalaj ve KSS yaklaşımını geniş kitlerere aktarmak için de bir araç olarak sürdürülebilirlik uygulamalarına katkı sağlayacaktır.

Biz de üstümüze düşeni yapmalıyız

Bizler de kendi yaşamlarımızı sürdürülebilir hale getirmeli, satın alma tercihlerimizi bu doğrultuda değiştirmeliyiz. Belki de klişe olmuş "Herşeyi devletten bekleme" sözünü "Herşeyi devletten ve şirketlerden bekleme" olarak değiştirmeli ve onlara yukarıdakine benzer proje fikirleri vermeliyiz. Ben yalnızca raporu okurken spontan olarak aklıma gelen ilk fikri yazdım, geliştirmek, daha iyilerini bulmak, bunları firmalara anlatmak hepimizin görevi diye düşünüyor ve yazmaya burada nokta koyuyorum.

Yeşil RaporlarGıdaiçerisinde 3895 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak