A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Çöpten gelen 1 MİLYAR DOLAR
Çöpten gelen 1 MİLYAR DOLAR

Çöpten gelen 1 MİLYAR DOLAR

ABD'li otomobil üretici General Motors geri dönüşümle yılda 1 milyar doları nasıl kazanıyor?

Çöp'mü? Yoksa hazine mi? Bu tamamen bakış açısına bağlı ve dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden General Motors bunu kanıtlıyor.

General Motors çöpe gidecek atıkları geri dönüştürerek yılda 1 milyar dolar gibi yüksek bir getiri elde ediyor. General Motors'da Çelik'ten, kullanılmış lastiklere, karton kutudan boya çamuruna kadar çok çeşitli yelpazedeki atıklar milyar dolarlara dönüşüyor. Bu beklenmedik fakat iştah kabartan ek getiri atık yönetimi yaklaşımının gözden geçirilmesi ile sağlanmış.

GM'de atıklar "atılacak" çöpler olarak değil, kaybedilmeyecek kadar değerli kaynaklar olarak görülüyor. General MOtors atıklar için yeni kullanım alanları bularak, veya bunları kullanabilecek birilerine satarak 2.5 milyon metrik ton atığın çöp alanlarına gitmesine engel oldu. (Bu rakam yaklaşık 38 milyon çöp torbası dolusu atığa eşdeğer)

Örneğin; araçlarımızın kapıları tek parça bir çelik plakadan pres yardımı ile kesiliyor. Cam için ayrılan boşluk, ve oval üst kısmın üzerinde kalan parça atık olarak ayrılıyordu. Bu atık çelikler, halen çoğu otomobil fabrikasında olduğu gibi geri dönüşüm için dökümhanelere yollanıyor, orada diğer hurda metallerle birlikte eritilerek tekrar çelik haline getiriliyordu. Atıklar ziyan olmasa da dökümhanede eritilmesi ve tekrar işlenmesi ek maliyetlere ve yüksek enerji kullanımına (ve sera gazı salınımına) neden oluyordu.

General Motors yaklaşık 0.4m² büyüklüğünde olan bu atık çelikleri satılabilir malzeme olarak değerlendirerek, ısıtma ve soğutma sistemleri için küçük çelik braketler üreten Blue Star Steel şirketine satmaya başladı ve dökümhaneyi geri dönüşüm zincirinden çıkarmış oldu. Bu yöntemle GM atık malzemelerin değerini yükseltirken, Blue Star Steel hurda çelik olarak maliyetlerini düşürdü. Atıkların dökümhanede tekrar çelik plaka haline getirilmesi için harcanan enerji ve kaynaklardan tasarruf edilerek doğaya verilen zararda yok edildi. 

General Motors'un dünya çapındaki atıklarının % 90'ı bu şekilde yeniden kullanılıyor ve geri dönüştürülüyor. GM'nin tüm dünyada 104 adet sıfır atık tesisi bulunuyor. Bunlardan 84 tanesi, atıklarının % 97'sini yeniden kullanann ya da geri dönüştüren, artan kısmını da enerji üretiminde kullanan üretim tesisleri. General Motors'un 2020 hedefi dünya çapındaki sıfır atık tesislerinin sayısını 125'e çıkartmak.

 General Motors Atık Azaltma Yöneticisi John Bradburn, "Sürdürülebilirlik çok kullanılan bir kelime. Fakat bir şirket buna kaynak harcarken yalnızca çevresel etkisini azaltmayı değil, finansal başarı sağlamak için de çalışmalıdır" diyor.

General Motors sürdürülebilirlik ve küresel düzenleme işleri başkan yardımcısı Mike Robionson ise "Sıfır Atık çalışmaları yatırım gerektirir" diyor. GM her tesisi için atık üretimini izleyen ve raporlayan bir kaynak yönetim çalışanı işe alarak başlamış. GM 2005 yılında sıfıt artık programına başladığında her 1 ton atığı için 10$ yatırım yapmış. Zamanla program maliyetleri % 92'i azalırken toplam atık % 62 azalmış.

GM'nin atık yönetim sistemleri elektronik ortam üzerinden takip ediliyor. Tüm tesisler aylık olarak elektronik takip sistemine girdikleri veriler ile hem kendi performanslarını izliyor hem de merkeze raporlamış oluyor. Bu sistem çalışanları geri dönüşüm çabalarına dahil etmek ve bulunan yaratıcı bir fikrin dünyadaki tüm GM tesislerine hızlı yayılmasını sağlamak için de yardımcı oluyor.

Geri dönüştürülen bazı malzemeler GM'nin araçlarında da kullanılıyor. Örnek olarak;

Karton nakliye ambalajları, ses yalıtım malzemesine dönüştürülerek Buick Lacrosse ve Verano'da kabin içi ses yalıtımını sağlamak için kullanılıyor.

Plastik kapaklar ve nakliye ambalajları GM'nin Fort Wayne'deki fabrikasında başka malzemelerle karıştırılarak radyatör muhafazsı haline dönüştürülerek Chevrolet Silverado ve GMC Sierra pickup araçlarda kullanılıyor.

Kullanılan test lastikleri çeşitli GM araçlarında kullanılan hava ve su hortumlarına dönüştürülüyor.

Fabrikada kullanılamayacak hale gelmiş ahşap paletler yapı inşa işlerinde değerlendiriliyor.

Şanzıman kutuları işlenirken ortaya çıkan alüminyum talaşı eritilerek tekrar kullanılıyor.

GM Lansing Nehri fabrikasındaki boya çamuru, Chevrolet Volt ve Cruze motor ekipmanlarını taşıyabilecek kadar dayanıklı ambalajların üretimi için plastiğe dönüştürülüyor.

Renk değişimlerinde kullanılan solventler, bu solventi yeniden kullanmak için formülüze edilmiş ultraviole ışıkla kürlenen ve sertleşen boya haline dönüştürülerek fabrika zeminlerini boyamak için kullanılıyor.

GM'nin sergilediği bu geri dönüşüm örnekleri doğaya verilen zararı azaltmak için maliyetleri artırmak ya da kazançlardan feragat etmek gerekmediğini gözler önüne seriyor.

Kaynak: Forbes

Otomotiviçerisinde 2582 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak