A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Çöpten gelen 30 milyar dolar
Çöpten gelen 30 milyar dolar

Çöpten gelen 30 milyar dolar

Dünya Bankası verilerine göre insanlık her gün 3,5 milyon tondan fazla çöp üretiyor. Bizim değersiz bulup "çöp" olarak adlandırdığımız bu atıklar ise kimi ülkelere milyar dolarlar kazandırıyor...

Bazı İskandinavya ülkelerinin dış ülkelerden çöp ithal ettiğini belki siz de duymuşsunuzdur. Yanlış anlaşılmasın ithal etmek derken, para ödemiyor, üzerine para alıyorlar. Kimi ülkeler başlarına dert olan çöplerden kurtulmak için çöplerini bu ithalatçı ülkelere göndermeyi tercih ediyor. Peki bu ülkelerin ekonomisi başkasının çöpüne katlanacak kadar kötü durumda mı? Tabii ki hayır, aksine enerji üretmek için kullandıkları çöpleri kendi çöplerinden karşılayamadıkları için ithal ettikleri çöp ile enerji üretimine devam edebiliyorlar. Çöp ve atıklarından enerji üreterek ekonomik değer yaratan ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor.

Avrupa Birliği ve ABD'nin yanı sıra Çin ve Brezilya başta olmak üzere gelişmekte olan ekoomilerin de bu alandaki yatırımları her geçen gün artıyor. Ülkemizde de çöp ve atıklardan enerji üretiliyor olsa da bu rakamın nispi değeri düşük.

Daha önce "Çöpten gelen 1 milyar dolar" başlığı ile haberleştirdiğimiz üzere, gelişmiş ülkelerde özel şirketlerde atıklarını geri dönüştürmenin yanı sıra enerji üretimi için de kullanarak büyük miktarda tasarruf sağlıyorlar.

40 ülkede 800′ü aşkın tesis çöpten enerji üretiyor

ABD’li Navigant Research şirketinin verilerine göre küresel çapta çöpten enerji elde eden sektörün yıllık 2 milyar dolarlık büyüme hacmi söz konusu. 2013′te çöpü enerjiye çeviren sektörün büyüklüğü yaklaşık 8 milyar doları bulurken tahminlere göre göre 2022 yılına kadar çöpten çıkan enerji ekonomisi 29.2 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olacak. İyimser tahmin senaryolarına göre söz konusu rakamın 80 milyar dolara kadar çıkabileceği de belirtiliyor.

Yine Navigant Research’ün verilerine göre çöpten enerji üreten tesis sayısı yaklaşık 40 ülkede 800′ü aşmış durumda.

Avrupa’daki tesis sayısı 455′i bulurken, söz konusu tesislerin sayısı Asya-Pasifik’te 301, Kuzey Amerika’da 92 ve dünyanın geri kalan kısmında ise 30 civarında.

İş öyle bir noktaya gelmiş ki Kuzey Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan yıllık çöp miktarı 150 milyon ton iken söz konusu ülkelerin çöpten ısı ve elektrik enerjisi elde elden tesislerinin çöp kapasitesi 700 milyon ton.

İşte bu yüzden Norveç, İsveç gibi ülkeler kendi çöplerinin yanısıra İngiltere, İrlanda ve hatta ABD’den bile çöp ithal etmeye başlıyor.

Son olarak mayıs başında Birleşik Arap Emirlikleri de bu kervana katıldı.

BAE’de kamuya ait iki şirket ev çöplerinden enerji üretmek için yatırım kararı aldı. Kişi başı günlük 2.5 kilogram çöpün ortaya çıktığı ülkede, 60 megavat enerji kapasiteli santralin 2015′ten itibaren atıklardan enerji üretmeye başlaması planlanıyor. 100 megavat kapasiteli diğer bir santral ise 2017′de üretime başlayacak.

Söz konusu projelerin sıfır atık konusunda güçlü mevzuat ve düzenlemelere sahip ülkelerde yaygın olduğuna dikkat çeken Navigant Research Araştırma Analisti Mackinnon Lawrence, düşük karbon politikası girişimleri bulunan, sınırlı alan ve arazilere sahip ülkelerin de bu alanda yatırımlara imza attığını hatırlatıyor.

Atık enerjisi trendi Avrupa’dan Asya-Pasifik’e kayıyor

Atık enerjisinin düşük karbonlu büyümeyi teşvik etmek için çekici bir teknolojik seçenek olabileceğini kaydenden Lawrence, trendin Avrupa’dan Asya Pasifik’e doğru kaydını söylüyor.

Son olarak konunun çevre boyutuna da değinmekte fayda var.

Söz konusu tesisler farklı sistemlerle enerji ürettikleri için kendi içinde de ayrışıyor. Örneğin atıkları yakarak enerji üreten tesislerin hava kirliliğine yol açtığı yönündeki eleştiriler söz konusu. Ancak son yıllardaki teknolojik yatırımlarla bu alanda da olumsuz etkilerin minimum seviyeye indirildiği belirtiliyor.

Örneğin, Almanya Çevre Bakanlığı “Sıkı yasal düzenlemeler sayesinde, atık yakma tesisleri dioksin emisyonu, toz ve ağır metaller açısından risk oluşturmuyor” açıklamasında bulunuyor. Tabii ki bu açıklamalar Almanya’daki tesislerle ilgili. Diğer ülkelerin bu konudaki yasal düzenlemeleri ve uygulamaları değişiyor. O yüzden bu hala tartışma konusu..

Tabi çöplerin hiçbir işlem görmeden sadece açıkta biriktirildiği alanlar da aslında kendi başına ayrı bir çevre sorunu. Atıklar çözündükçe metangazı açığa çıkıyor. Bu da atmosferi kirleten ve küresel ısınmaya etki eden olumsuz bir faktör.

Bu haber Bloomberg HT'deki analizin düzenlenmesi ile yayınlanmıştır.

SürdürülebilirlikEnerjiiçerisinde 3544 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak