A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Deniz suyundan içme suyu üretmek 10 kat daha kolay olacak
Deniz suyundan içme suyu üretmek 10 kat daha kolay olacak

Deniz suyundan içme suyu üretmek 10 kat daha kolay olacak

Abu Dhabi'li yeşil enerji firması Masdar 2020'de ticari olarak kullanılabilir bir tesis kurmayı planlıyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinde su krizleri başladı bile. Bu yerlerden biri de sıcak, kuru iklimi ile Orta Doğu. Bölgenin artan su ihtiyacını karşılamak için ön görülen en iyi yöntem deniz suyunun tuzdan arındırılarak içme ve kullanma suyuna dönüştürülmesi. Bu çözüm uygun gözükse de uygulanması için yüksek miktarda enerji gerekiyor.

Daha enerji verimli teknolojiler üzerinde çalışmalar devam ederken, geleceğin yeşil şehrini planlayan temiz teknoloji şirketi Masdar gereken enerjiyi güneş ve benzer yenilenebilir kaynaklardan elde edebileceği bir teknoloji geliştiriyor. Temiz enerji teknolojileri için çok uygun olan bölgenin sıcak ve güneşli günleri, güneş teknolojilerinden elde edilecek temiz enerji ile dünyada deniz suyundan elde edilen içme suyunun % 50'sini bu bölgede işlemeye olanak sağlayacak. Bu yeni teknoloji bölgenin en büyük sorunlarından birini, temiz teknolojilerle çözerek sürdürülebilir bir çözüm sağlamış olacak.

Business Green'in raporuna göre "Birleşik Arap Emirliklerindeki deniz suyu işleme süreci, yüzey sularını işlemeye göre 10 kat daha fazla enerji gerektiriyor. Masdar maliyetlerin önümüzdeki yıllarda yüzde 300 artacağını belirtiyor." "Deniz suyu işleme teknolojilerini güneş gibi zengin olduğumuz yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlayarak suyumuzu güvence altına alabiliriz." Masdar CEO'su Dr. Sultan Ahmed Al Jaber bir konuşmasında "Bu program gelecek nesillerin suyunu güvence altına almayı sağlayacak uygun teknolojiler üretmek için ilk kritik adımdır." 

Masdar deniz suyu işleme teknolojilerini, güneş ağırlıklı olmak üzere, yenilenebilir enerji teknolojileri ile destekleyecek pilot projeler için firmalardan başvuruları kabul ediyor. Seçilen projeler Masdar ortaklığı ile geliştirilip finansa edilecek. Şirket seçilecek 3 pilot projeyi önümüzdeki 3,5 yıl içinde denemeyi ve 2020 yılında ticari bir tesis kurmayı planlıyor.

Su Yönetimiiçerisinde 4506 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak