A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Dersim'deki Hidro Elektrik Santral Projelerine İptal Kararı
Dersim'deki Hidro Elektrik Santral Projelerine İptal Kararı

Dersim'deki Hidro Elektrik Santral Projelerine İptal Kararı

Ankara 10. İdare Mahkemesi kararı ile Dersim'de Munzur Vadisi Milli Parkı'nda yapımı planlanan iki HES projesi iptal edildi.

Dersim'de Munzur Vadisi Milli Parkı'nda yapımı planlanan Kontaktepe 1 ve Kontaktepe iki Hidro Elektrik Santralleri'nin iptali için Tunceli Barosu'na bağlı 5 Avukat ve 25 vatandaş Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na başvuruda bulunmuştu. Başvurunun reddedilmesi üzerine Ankara 10. İdare Mahkemesine açılan davada söz konusu projelerin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu olmadığı için projelerin durdurulması kararı verildi.

Davayı açan avukatlardan Avukat Özgür Ulaş Kaplan düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamad Bakanlar Kurulu kararı ile Munzur ve Pülümür vadisinde yapımı planlanan 8 baraj projesinden, 2'sinin tamamlandığını, geriye kalan 6'sının da tamamlanması halinde söz konusu iki vadinin ortadan kalkacağını belirtti. Başbakanlık, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yapılan başvurular neticesinde "Projelerin hukuka uygun olduğu, enerji amaçlı oldukları, yapılması gerektiği ve kamu kararı gerçekeçisyle" taleplerinin reddedildiğini belirten Ulaş cevabın ardından Ankara 10. İdari Mahkemesine dava açtıklarını belirtti.

Açılan davada Ankara 10. İdare Mahkemesi verdiği kararla meseleyi mevzuat, milli parklar yasası ve çevre mevzuatı yönünden değerlendirdi ve işlemin iptaline karar verdi. Bu sonuç diğer 4 baraj için de devam eden davalarda emsal teşkil edeceği için de önem taşıyor.

Yenilenebilir EnerjiEnerjiiçerisinde 1475 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak