A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Dünya Bankası küresel ısınmanın yıkıcı etkilerine karşı uyardı
Dünya Bankası küresel ısınmanın yıkıcı etkilerine karşı uyardı

Dünya Bankası küresel ısınmanın yıkıcı etkilerine karşı uyardı

Yapılan tahminler yüzyılın sonunda dünyanın sıcaklığının 4°C artacağını, bunun sıcak hava dalgaları, denizlerde yükselme, kuraklık ve biyo çeşitlilikte önemli tahribatla sonuçlanacağını gösteriyor.

Dünya Bankası Grup Başkanı Jim Yong Kim'e göre bu yüzyıl sonu için sıcaklık artışında kabul edilebilir en yüksek değer 2°C. Tahmin edilen 4°C'lik artış kurak yerlerin daha da kurak olmasına, sulak yerlerin ise sular altında kalmasına sebep olacak. Gelecekte olacakları görmek için beklemeye gerek yok, endüstri devrimi öncesine göre 0.8 derece daha sıcak bir dünyada yaşıyoruz. Deniz suyu yüksekliği o zamana göre 20cm daha yukarıda ve her 10 yılda 3.2cm daha yükseliyor.

Bilim adamlarına göre mevcut trend devam ederse yüzyılın sonunda

  • Güney Asya, Güney Avrupa, Afrika, Amerikanın birçok bölgesi, Avrustralya ve Ortadoğu'da aşırı yüksek sıcaklılalar ve kurakla sonuçlanacak
  • Denizler 1m'ye yakın yükselmiş olacak ve deniz seviyesine yakın şehirleri yutacak.
  • Okyanus asitlenmesi mercan kayalıklarına, deniz türlerine ve eko sisteme tamir edilemez hasarlar verecek.
  • Dünyadaki tarım alanlarının % 44'ü kuraklıktan etkilenecek. Kuzey ve doğu Afrika, Ortadoğu ve Güney Asya su sıkıntısı ile karşı karşıya kalacak. Gıda ve Su çok daha önemli bir hale gelecek.

Ne dersiniz, araştırmanın doğruluğunu ve isabet oranını anlamak için 2100 yılına kadar beklenmesi mi gerekli? Sadece bizim değil, dünyanın da o kadar vakti yok.

Dünya Bankası "Turn Down the Heat" raporu (İngilizce)

İklim DeğişikliğiKüresel Isınmaiçerisinde 2185 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak