A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Dünya denizlerindeki balıkların yüzde seksendördü yüksek derecede civa içeriyor
Dünya denizlerindeki balıkların yüzde seksendördü yüksek derecede civa içeriyor

Dünya denizlerindeki balıkların yüzde seksendördü yüksek derecede civa içeriyor

Çoğunluğu altın arama faaliyetlerinden kaynaklanmak üzere dünya denizlerindeki civa seviyeleri tehlikeli düzeyde artıyor.

Bizler yalnızca "ton balığında" civa olduğunu, hamilelerin tüketmesinin sakıncalı olduğunu ama bizim için güvenli olduğunu zannederken geçtiğimiz hafta bu konuda yayınlanan iki rapor denizlerdeki civa kirliliğinin çok ciddi düzeylerde olduğunu gösterdi. Raporların her ikisi de dünyanın ilk yasal bağlayıcılığı olan civa emisyonları anlaşması görüşmelerinin hemen öncesinde yayınlandı. Dün başlayan görüşmeler 130'dan fazla ülkenin delegesinin katılımı ile 18 Ocak'a kadar sürecek.

Bioçeşitlilik Araştırma Enstitütüsü ve Uluslararası KOK yok etme ağının (KOK = Kalıcı Organik Kirleticiler) yayınlamış olduğu ilk rapor dünya denizlerindeki balıkların % 84'ünün  güvenli seviyelerin çok üzerinde civa içerdiğini gösteriyor.

Bu iki kurumun hazırladığı rapor dünyaanın çeşitli yerlerinden düzenli olarak alınan balık örneklerindeki civanın "Amerikan Çevre Koruma Ajansı insan sağlığı tavsiye kılavuzunda belirtilenlerin çok üzerinde olduğunu gösterdi. İngilizce orjinal rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Rapor doğayı kirleten civa ile "klor-alkali tesisleri, kömür termik santralleri, altın madenciliği, kimyasal endüstriler" ve benzer insan kaynaklı kirletici kaynaklar arasında yakın bağ kuruyor.

Birleşmiş Millet Çevre Programı (UNEP) tarafından yayınlanan diğer bir rapor ise özellikle gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere dünyadaki civa salınımının ciddi olarak arttığını vurguluyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı yöneticisi Achim Steiner yayınlanan basın bülteninde "Değişik formlarda karşımıza çıkan civa, insan sağlığı ve çevreye verdiği zararlar bazında bölgesel ve ulusal bazda ciddi bir tehdit. Civa asırlardır tehlikeli ve zehirli olarak biliniyor - fakat bugün civanın hamileler ve bebeklerde dahil olmak üzere on milyonlarca insan için neden olduğu riski azaltacak alternatif teknolojileree sahibiz." şeklinde konuştu.

UNEP artan civa seviyesinin sorumlu olarak Afrika, Asya ve Güney Amerikadaki kömür kaynaklı elektrik santallerini ve altın madenciliğini en büyük sebep olarak işaret etti. UNEP'e göre Asya'da yükselen endüstrileşme dünyadaki civa emisyonlarının yarısından fazlasına neden oluyor.

UNEP raporu artan altın fiyatlarının altın madenciliğini körüklediğini, 2008'de yayınlanan küresel civa raporundan bu yana altının etkisinin daha da arttığını açıkladı. UNEP'e göre altın madenciliği, 3 milyonu hamileler ve çocuklar olmak üzere, 10-15 milyon insanın hayatını tehlikeye atan küresel civa emisyonlarının % 35'inden sorumlu.

UNEP'e göre global civa emisyonlarının %24 'ünü oluşturan ikinci büyük kaynak ise elektrik ve ısınma için yakılan kömür. Geçtiğimiz günlerde 2017'ye kadar küresel kömür kullanımının 12 milyar ton artacağını sizlere duyurmuştuk. Eğer önlem alınmadan ve kontrolsüzce tüketim devam ederse civa tehdidi daha da büyümüş olacak. UNEP raporunda belirtilen diğer kaynaklar ise tüketiciği elektroniği, plastik üretimi ve diş tedavisinde halen kullanımına devam edilen civa içeren dolgu malzemeleri.

SürdürülebilirlikDoğal Kaynaklariçerisinde 2944 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak