A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Dünya nükleer enerji üretimi yüzde 5 azaldı
Dünya nükleer enerji üretimi yüzde 5 azaldı

Dünya nükleer enerji üretimi yüzde 5 azaldı

Dünya nükleer enerji üretimi 2007'den bu yana yatay devam ediyor ve kapatılan nükleer santraller yeni yapılanlardan fazla olduğu sürece azalmaya da devam edecek. 2006-2011 aralığında nükleer santrallerde üretilen enerji %5 azaldı

2011'de Japonyada meydana gelen Fukushima Daichi nükleer felaketi ile birlikte Japonyada, Almanyada ve İngiltere'de toplam 13 nükleer santral süresiz olarak kapatıldı. Üçü Çin'de olmak üzere 7 yeni nükleer reaktör ise faaliyete geçti. Sonuç olarak 2011 yılında dünya nükleer enerji kapasitesi 360.000 Megawatt azalmış oldu. 2012 yılında İngilterede kapatılan diğer nükleer reaktörlerin kayıplarını ise Güney Kore ve Kanada'nın inşaa ettiği yeni reaktörler kapatarak net 3.000 Megawatt artışa neden oldular.

Amerika Birleşik Devletleri toplam elektrik ihtiyacının % 19'unu üreten 104 nükleer reaktör ile dünyanın en yüksek kurulu nükleer elektrik gücüne sahip ülkesi. Fransa ise ihtiyacının % 75'ini karşılayan 58 reaktörle ikinci sırada geliyor. Fransa 2025'e kadar bu oranı % 50'ye düşürmeyi hedefliyor.

Atom enerjisi kurulunun listesine göre dünyada yapımı devam eden 64 yeni nükleer santral var. Bunların 48'i Çin, Rusya, Güney Kore ve Hindistan'da bulunuyor. Bu 64 reaktör 62.000 Megawatt gibi yüksek bir güç sağlayacak olsa da % 25'inin ne zaman kullanıma açılacağı belirsiz. Bazıları Atom Enerjisi Kurulu listesinde 20 yıldan uzun zamandır inşaa halinde olarak gözüküyor.

İnşaatlardaki gecikme, maliyetlerdeki yükselme bu konudaki yatırım ilgisinin azalması nedeniyle dünyanın nükleer enerji kullanımı giderek azalıyor. Günümüzde nükleer santrallerin kullanım ömrü yaklaşık 27 sene olmasına rağmen, bugüne kadar kapanan 142 reaktör ömrü dolması beklenmeden yaklaşık 23 sene sonra kapatıldı.

Nükleer enerji üretimindeki düşüşün aksine, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimi artış gösterdi. Aynı dönemde rüzgar enerjisi kullanımı % 27, güneş enerjisi kullanımı ise % 62 arttı. Çin dahi 2015'e kadar kurulu rüzgar enerjisi gücünü 60.000 Megawatt'tan 100.000 Megawatt'a çıkarmayı hedefliyor. 2011 yılında Avrupa Birliğinin en fazla yatırım yaptığı enerji türü ise fotovoltaik güneş enerjisi oldu.

Malesef ülkemizde yenilenebilir enerji kaynakları toplam üretimin çok küçük bir bölümünü oluşturuyor ve kısa orta vade yatırım planlarında pek yer bulamıyorlar. Dünya nükleer reaktörleri kapatırken biz nükleer teknolojiye yeni geçiyor, dünya yenilenebilir enerji payını yükseltirken biz fosil yakıtlara dayalı enerji projeleri oluşturmaya devam ediyoruz.

Kaynak: Ethical Markets

Enerjiiçerisinde 2205 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak