A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Dünyada hepimize yetecek kadar su var mı?
Dünyada hepimize yetecek kadar su var mı?

Dünyada hepimize yetecek kadar su var mı?

Dünyanın bir çok yerinde su sıkıntıları baş göstermeye başladı. Nüfusun da artması ile birlikte dünya su kaynakları bize yetecek mi?

Hindistan'da cep telefonu sahibi olmak, temel sağlık hizmetlerini almaktan çok daha kolay. Ülkenin kuzeyinde su kaynakları azalmaya devam ederken 7000'den fazla kasaba içme suyu sıkıntısı çekiyor. Colombia Üniversitesinde 28 Mart'ta düzenlenen su konferansının katılımcılarının açıklamalarına göre benzer hikaye dünyanın bir çok yeri için geçerli. Diğer bir insan etkisi küresel ısınma da hesaba katıldığında bu sıkıntı çok daha fazla hız kazanacak gibi gözüküyor.

Peki uzaydan bakıldığında suyun bolluğu yüzünden masmavi görünen gezegen de neden su bulamıyoruz? Çünkü bu maviliğin kaynağı insanların içme suyu olarak, tarım da, ya da buna benzer hayati ihtiyaçlarda kullanması için uygun olmayan tuzlu deniz suyu.

Amerika Birleşik Devletlerinde insanlar, tarım ve endüstrinin kullandığı toplam su miktarı, ülkenin ırmaklarının kapasitesinden çok daha fazla. Aradaki açık ise yer altı sularından telafi edilmeye çalışılıyor. Yani Amerika dahi şu anda hızla tükettiği yer altı suyuna muhtaç. Bugün için çok değerli (ve dünya için zararlı) petrol avcılığının yerini, ileride tatlı su avcılığı alabilir. Hep duyduğumuz "Su savaşları" teorisi gayet de olası gözüküyor.

Diğer yanda ise, savaşlar yerine su kaynaklarının daha verimli kullanılması için alınabilecek tedbirler var. Su verimliliği için halkı bilinçlendirmek, endüstri ve tarım kesimine bu konuda yapılacak yatırımlarla ilgili teşvikler sağlamak, su fiyatını artırarak tüm kesimleri su tasarrufu için istekli hale getirmek, devletin, devlet yapamıyorsa da özelleştirme ile ticari şirketlerin mevcut su kaynaklarını daha verimli ve kayıpsız kullanmasını sağlamak gibi.

Su fiyatlarını artırmak, ya da ülkemizde de uygulanan ve tepki gören su kaynaklarını özelleştirmek özellikle en alt ekonomik tabakanın suya ulaşımını engellemek gibi görünebilir. Kısa süre önce bir okuyucumuzdan bu durumu aktaran aktaran bir e-posta almıştım. Akdeniz bölgesinde halkın kullanımına açık bir doğal su kaynağı özelleştirilerek bir su şirketine uzun süreli kiralanıyor. Sonuç bu su kaynağına artık market raflarında ulaşılabiliniyor. Sonuç; Kısıtlı bütçesi olan artık bu suyu alamayacak.

Bu sorun özellikle yoğun su sıkıntısı çekilen ülke ve bölgelerde daha da ölümcül hale geliyor. Ekonomistlerin buna önerdiği çözüm ise herkesin bir su kotası olması. Tıpkı cep telefonu tarifeleri gibi, kabul edilebilir miktarda su ücretsiz ya da çok düşük ücretle sağlanırken, bu miktarın üzerine çıkıldığında daha yüksek ücretler talep edilebilir ve ücretler kademeli olarak artırılabilir.

Bugünden yarına değişim sağlanamayacak olsa dahi, endüstri ve özellikle de dünyadaki suyun % 70'ini kullanan tarım sektörünün yapacağı verimlilik artışları da önem arz ediyor. Kademeli artan su fiyatının getireceği baskı, bu maliyetin rekabette önemli bir kalem hakline gelecek olması ve bu yönde yapılacak yatırımlara sağlanacak teşvikler de su kaynaklarının korunmasında büyük katkı sağlayacaktır. 

Su Yönetimiiçerisinde 3483 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak