A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyor
Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyor

Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyor

Rusya Çin'e elektrik ihraç etmek için 8 GW gücünde bir termik santral kurmayı planlıyor...

Çin artan enerji ihtiyacını bir çok farklı kanaldan karşılamaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Çin'in hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70 GW'a çıkartacağını haberleştirmiştik. Çin 2017'ye kadar Rüzgar ve Biokütle gibi diğer yenilenebilir enerji kapasitelerini de artıracak. Çin Kirliliğin en önemli nedenlerinden biri olan kömür santralleri için de bir dizi önlemler almaya hazırlanıyor.

Çin cephesinde bunlar olurken, Rusya Çin'e elektrik satmak için Sibirya'da dünyanın en büyük kömür santralini kurmayı planlıyor. Hong Kong merkezli haber portalı Fenghuang'ın bildirdiğine göre Rus enerji devi Inter Rao Çin'e elektrik satmak üzere Sibiryadaki Erkovetskaya kömür havzasında 8 GW gücünde bir termik santral kurmaya hazırlanıyor. Proje gerçekleştiğinde Tayvandaki dünyanın en büyük kömür santrali ünvanını elinde bulunduran 5.5 GW'lık Taichung santralinin rekorunu elinde alacak. Çin'in en büyük enerji şirketlerinden Huaneng'in katılımıyla gerçekleştirilecek projenin maliyeti yaklaşık 12 milyar dolar olacak. Inter Rao projenin finansmanı için de Çinli finans kuruluşları ile görüşmeler yürütüyor. 

Görünüşe göre Çin yenilenebilir enerjiye yönelirken, kirli enerji kaynaklarını satın alma garantisi de vererek başka ülkelere ihraç ediyor. Santralin yapılması için finansmanı sağlıyor, santralin yapımını üstleniyor, santralde üretilecek elektriği satın almayı taahüt ediyor, karşılığında ise bu kirliliğinin Rusya'da oluşmasını istiyor. Her ne kadar bu santralin doğrudan etkisi en fazla bölgeye olacaksa da, hepimiz aynı dünyada yaşıyor ve dünyanın öbür ucundaki bir kirlilikten orta-uzun vadede hepimiz etkileniyoruz.

Kaynak: Dünya Bülteni

Yenilenebilir Enerjiiçerisinde 3162 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak