A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?

Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?

Elimdeki kağıtları geri dönüşüme nereye verebilirim? Elimdeki metal ve tenekeleri geri dönüşüme nereye verebilirim? Elimdeki plastikleri geri dönüşüme nereye verebilirim? Ve bunlar gibi birçok sorunun cevabı...

Yukarıdaki sorular Yeşil İletişim formu ve e-posta yoluyla en çok aldığım sorular arasında yer alıyor. Malesef bu sorunun tek ve kesin bir cevabı yok. Evsel ya da kurumsal kullanımımızdan dolayı ortaya çıkan atıkları geri kazanmak için en iyi yöntem "yeniden değerlendirmek" (Upcycle). Fakat bu çözümü her zaman kullanılabilir olmuyor ve geri dönüşümle değerlendirmek istiyoruz ama muhattap bulmakta zorlanıyoruz. Bu yazıda deneyim ve fikirlerimi elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Mümkünse ilk çözüm yeniden değerlendirmek

Plastik, kağıt, metal, lastik veya diğer atıklar aslında atık olmayabilir ve yeniden değerlendirilebilir. Bu konuda daha önce Yeşiloji'de paylaştığımız birkaç örneği aşağıda listeliyorum. Bu örnekler atıkları hayal gücümüzle nasıl faydalı hale getirebileceğimizi gösteriyor. Bireysel kullanıcılar için uygun olsa da daha yoğun atık ortaya çıkaran kurumsal kullanıcılar için her zaman uygun olmayabilir.

Tuvalet kağıdı rulolarından kablo düzenleyici yapalım

Lastikler geri dönüşümle hayat buluyor

Pet şişeden çiçeklerle dekoratif eşyalar

Teneke kutu sanatı

Peki ya kurumsal kullanıcılar için atıkları yeniden kullanmanın bir yolu yok mu? Innovatif yaklaşımlar ve yine hayal gücümüzü zorlayarak çözümler bulmak mümkün? Üretim prosesinden çıkan atıkları yeniden değerlendirmek için olası çözümleri zaten uyguluyor olabilirsiniz. Fakat üretiminiz olsun ya da olmasın ofiste de yapabileceğiniz iyileştirmeler bulmak mümkün. Örneğin kağıt öğütücüsünün parça-pinçik ettiği kağıtları çöpe atmak yerine kolide gönderi yaptığınız kargoları koruyacak dolgu malzemesi olarak kullanabilirsiniz, emin olun işe yarıyor. 

Kitapları kağıt atık değil, kütüphanesinde kitaba ihtiyacı olan okullara göndererek hem ağaçlar hem çocuklara faydalı olacak şekilde değerlendirebiliriz.

Ambalaj atıklarını nereye verebiliriz?

Yasal mevzuat

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği gereğince her tür ambalaj atığı (tehlikeli atıklarla kontamine olmadığı sürece) çevre bakanlığınca lisanslı toplama ayırma tesislerine verilmeli. Tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine göre ise her tür tehlikeli atığın yine lisanslı firmalarca (biraz daha karmaşık bir süreçle) toplanması ve bertarafı gerekiyor. Tehlikeli ve elektronik atıklar çok geniş bir konu olduğu için bu yazıda yalnzıca Ambalaj atıklarını inceleyelim. Her ne kadar ofis kullanımı ile ortaya çıkan kağıt atıklar veya gazeteler ambalaj olarak kabul edilmese de, lisanslı firmalar dahil "Gazete ambalaj atığı değildir bunu almayız" diyeni ben görmedim.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının web sitesinden bu konuda lisanslı firmaları araştırabilirsiniz. (Ambalaj atıkları için Tehlikesiz Atık firmalarına bakmalısınız.) Bulunduğunuz ilde bu konuda lisanslı bir firma varsa, bu firmaya atıkları ulaştırmanın bir yolu mutlaka bulunabilir. Yeşiloji de Yeşil Rehber bölümüne geri dönüşüm ve atık toplama firmalarını eklemeye çalışıyorum fakat bakanlığın web sitesindeki tüm firmalar yer almıyor.

Atıkları evden / ofisimden alırlar mı?

Atıkların toplanması ve ayrıştırılması konusunda lisanslı firmalar "5 tane pet şişem var gelip alır mısınız" dediğinizde bu talebinize yanıt vermeyecektir. Bu firmalar genelde daha yüksek miktarda atık çıkan bölgelerden atık topluyorlar. 

Şirketler için; Atık miktarınız çok fazla olmasa dahi eğer bir Organize Sanayi Bölgesi içerisinde faaliyet gösteriyorsanız bu firmalara atıklarınızı verebilirsiniz. Hatta çoğu OSB lisanslı bir toplama firması ile anlaşarak bu firma dışında başka bir firmaya atık verilmesini idari olarak yasaklamaktadır.

Yüklü miktarda atığı çıkan şirketler bu atığını bir şekilde değerlendirebilirler ama biz evimizde veya ofisimizdeki 2 kg kağıt atık veya 10 tane pet şişeyi nasıl geri dönüşüme göndereceğiz. Bunun için ilk denenmesi gereken bağlı bulunduğunuz belediyeyi veya büyükşehir belediyesini aramaktır. Belediyelerin çevre bölümleri bu konuda doğrudan faaliyet yürütebildikleri gibi sizi bu konuda faaliyet gösteren bir firmaya da yönlendirebilir.

Belediye veya yönlendirildiğiniz firma da 5 pet şişe için gelmeyecektir fakat yeterince ikna edici konuştuğunuzda siteniz ve/veya apartmanınıza bu atıklar için geri dönüşüm kutusu bırakmaları mümkün.

Ben bu konuda özellikle okul yönetimleri ve öğretmen arkadaşların öncü olabileceğini düşünüyorum. Eğer belediye veya firmalardan okulunuza geri dönüşüm için konteynır sağlamalarını isterseniz hem velilerde hem de öğrencilerde geri dönüşüm bilinci oluşturabilirsiniz.

Siz de çevresel sorumluluk almalısınız

Malesef herkes internette bu konuda araştırma yapıp atıkları geri dönüşüme gönderme bilinç ve duyarlılığına sahip değil. Sizin çaba harcayarak getirttiğiniz o kutuya evsel veya organik çöp atanlarda olacak. Toplamaya gelen firma bir-iki sefer sonra bu durumdan rahatsız olup hizmeti sonlandırmak isteyecek. Bu noktada yalnızca atıkları geri dönüşüme kazandırmak değil, insanlarda bu bilinci oluşturma sorumluluğunuz da olacaktır.

Son olarak; "X ilinde Y ilçesindeyim, kağıt atıklarım var nereye verebilirim" sorunuza doğrudan yanıt vermem mümkün değil, fakat genel bilgi ve/veya proje geliştirme konusunda yardıma ihtiyacınız olursa yorum bırakabilir veya iletişim formunu kullanarak irtibata geçebilirsiniz.

İlgili Yönetmelikler

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği

Tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliği

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontorlü Yönetmeliği

Geri Dönüşümiçerisinde 9662 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak