A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

En yeşil olmadan önce en dürüst olmak; "Yeşil aklamamak"
En yeşil olmadan önce en dürüst olmak;

En yeşil olmadan önce en dürüst olmak; "Yeşil aklamamak"

"Bu Sürdürülebilirlik Raporu Geri Dönüştürülmüş Kağıttan Üretilmiştir", "Bu rapor doğaya ve çevreye zarar vermemek için elektronik ortamda paylaşılmıştır", "Bizim ürünlerimiz çevreye duyarlıdır ve bağımsız kuruluşlarca test edilmiştir." Lütfen bunları yapmıyorsanız yapıyoruz demeyin!

Sürdürülebilirlik Raporlarındaki Büyük Çelişki

Birçok sürdürülebilirlik raporunda dikkatimi çeken bir ayrıntı var. Genellikle raporun son sayfalarında "Bu rapor geri dönüştürülmüş kağıttan üretilmiştir." , "Bu raporun basımında kullanılan mürekkep doğaya zarar vermez" , "Doğaya zarar vermemek için bu rapor elektronik ortamda paylaşılmıştır" gibi notlar  görürsünüz. Fakat aynı kurum iş diğer raporlara, broşürlere, kataloglara vs.'ye geldiğinde nedense bu kadar hassas olmaz. Nedense yalnızca "ne kadar çevreci" olduklarını anlattıkları raporlar "geri dönüştürülmüş kağıda" basılmış olur.

Örneğin; Bir banka raporunu geri dönüşümü yapılmış kağıda basar, fakat evinize yolladığı esktre zarfının içine 3-4 çeşit broşür koymayı ihmal etmez." Büyük bir Holding "Südürülebilirlik raporunu yalnızca elektronik ortamda paylaşır" ama aynı holding bünyesindeki bir zincir market her gün apartman kapınızın altından onlarca broşür atmakta sakınca görmez. (14 daireli apartmana 40-50 tane broşür bıraktıklarını görüyorum.) 

Çevresel Ürün Beyanı, "Ürünümüz acaaaip çevreci"

Sürdürülebilirlik raporları ile ilgili olarak yukarıda açıkladığım durum aslında hep aklımdaydı. Fakat bunu dile getirmeme neden olan bugün incelediğim bir "Çevresel Ürün Beyanı" (EPD) oldu.

Bahsi geçen kurum "Bakın biz Türkiyede öncü şirketlerdeniz. Ürünümüzün ne kadar çevre dostu olduğunu bağımsız kurumlara da onaylattık. Buyrun çevresel ürün deklrasyonumuz." vb. cümlelerle EPD'sinin tanıtımını yapıyor. Öncellikle EPD'yi onaylayan bağımsız kuruluş ürünün ne kadar çevreci olduğuna değil beyanın doğru formatta ve doğru yöntemler kullanılarak hazırlandığına onay verir. Kabaca anlatmak gerekirse; EPD "ürünüm çevreci demek değil, ürünümün çevreye etkisi budur" demek için yayınlanır. Önemli bir diğer husus ise adı üzerinde EPD beyandır, "ürünün EPD alması, EPD alabilmesi, EPD'ye uygun olması, bağımsız kuruluşlarca buna layık görülmesi" gibi bir durum yoktur. Ürünün çevresel etkisini bilmek ve bunu kamuyla paylaşmak iyi niyetli ve kendine güvenen bir yaklaşımdır ve gayet olumlu bir yaklaşımdır. Fakat nasıl olsa EPD'nin ne olduğunu kimse bilmiyor diye "Ürünümüz EPD aldı, müthiş çevre dostu olduğu yurt dışındaki bağımsız kuruluşlarca onaylandı" demek doğrudan olmsa da biraz "yeşil aklama" kokuyor.Yani EPD'nin içeriğini inclelemeden yalnızca web sitesini inceleyen bir kişi "ÇEVRE DOSTU OLDUKLARI ALMAN KURULUŞLARCA ONAYLANMIŞ" şeklinde yönlendiriliyor.

Bu okuduğunun "pazarlama metni" olduğunu düşünüp "daha ayrıntılı incelemek ve EPD'nin kendisini görmek isteyen" küçük bit kitle olduğunu da düşünelim ve EPD'nin içeriğini inceleyelim. Yine aynı EPD'de gördüğüm ve şalterimi attıran nokta ise şu oldu. EPD içerisinde enerji kaynakları detaylandırılmış. Enerji kaynaklarının büyük bölümünü fosil, küçük bir azınlığını ise yenilenebilir enerji kaynaklarının oluşturulduğu gösterilmiş. "Türkiye'de bu seviyede bile yenilenebilir enerji kullanmak büyük özveri ve başarı" diye olumlu düşüncelere kapılmışken ilerleyen bölümlerde "Yenilenebilir enerjinin büyük bölümünü güneş enerjisinin oluşturduğunu. Fabrikalarda ahşap paletler kullanıldığını. Ahşap paletlerin ağaçtan üretildiğini, ağaçların da büyümek için güneş enerjisi kullandıkları" nı "yenilenebilir enerji kullanımı" olarak açıklamaları. Bu kadar mı zorlama olur arkadaş. O ahşap paleti satan firma "100% yenilenebilir" enerji kullanıyor demek ki, ülke ne seviyeye gelmiş de bizim haberimiz yokmuş.

Kullandığımız ahşap paletlerin yapımı için kesilen ağaçlar güneş enerjisi ile büyüdüğünden yenilenebilir enerji kullanıyor sayılırız. Bağımsız kuruluşça ne kadar çevre dostu olduğumuz da onaylandı.

Bu yazıda anlattığım iki örnek de duyduğumuz her "yeşilimtrak" vaade inanmayıp, kurumun samimiyetini de sorgulamamız gerektiğini gözler önüne seriyor.

Sürdürülebilirlikiçerisinde 2601 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak