A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Enerji Sektöründe Türkiyenin ilk Gri A+ Sürdürülebilirlik Raporu
Enerji Sektöründe Türkiyenin ilk Gri A+ Sürdürülebilirlik Raporu

Enerji Sektöründe Türkiyenin ilk Gri A+ Sürdürülebilirlik Raporu

BURSAGAZ enerji sektörünün ilk Gri Onaylı A+ Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı...

Ülkemiz enerji sektörünün ilk Gri Onaylı A+ Sürdürülebilirlik Raporu aşağıdaki basın bülteni ile duyuruldu. Yakın zaman içerisinde inceleme yayınlayacağımız raporun bir kopyasına sol tarafta yer alan bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Bursagaz, EWE Grubu’nun global bakış açısını yansıttığı uygulamaları ile bir kez daha sektöründe bir ilki gerçekleştirerek GRI Onaylı A+ Sürdürülebilirlik Raporu’nu paylaştı.

Bursagaz enerji sektörünün ilk GRI onaylı A+ Sürdürülebilirlik Raporu’nu Crown Plaza Otel’de gerçekleştirdiği toplantıda kamuoyu ile paylaştı. Enerji sektöründe ilk olma özelliğini taşıyan rapor aynı zamanda tamamlanma süresi ile de dikkatleri üzerine çekti. 5 aylık bir sürede tamamlanan rapor Bursagaz’ın sürdürülebilirlik stratejilerini ve hedeflerini şeffaf bir şekilde paylaştığı bir yayın olmanın ötesinde, GRI – Global Raporlama Girişimi standartları ile petrol ve gaz piyasası eklerine göre hazırlanmış olan en kapsamlı raporlardan biri olarak sürdürülebilirlik uygulamaları arasında yerini aldı.

Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola açılış konuşmasında sürdürülebilirliğin; çevresel, ekonomik ve sosyal kaynakların gelecek nesillerin gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan kalkınmayı sağlamak olduğuna vurgu yaparak; mevcut kalkınmayı devamlı kılmanın sürdürülebilirlik temasının temelini oluşturduğunu ifade etti. Tola, istihdam, fırsat eşitliği, yatırım, sosyal sorumluluk, enerji verimliliği, biyoçeşitlilik, hizmet güvenilirliği, iş sağlığı ve güvenliği, insan hakları, ekonomik değer konularını temel alan sürdürülebilirlik uygulamalarının dünyada raporlanması konusunda GRI – Global Raporlama Girişimi’nin en gelişmiş mekanizmaları sunduğunu belirtti. Tola, GRI’nın ekonomik sürdürülebilirliği destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak 1997 yılında kurulduğunu ve sürdürülebilirlik raporlamaları konusunda standartları belirlemekte olduğunu; ayrıca sürdürülebilirlik raporlaması konusunda 60 ülkede 4 binden fazla şirkete destek sağladığına vurgu yaptı.

Tola, Bursagaz’ın Sürdürülebilirlik Raporu’nın 2011, 2012 ve 2013 yılları olmak üzere toplamda 3 yılı kapsadığını, GRI raporlama seviyelerinden en üst seviye olan A+ seviyesinde yer alan + uygulamasının alınması için rapordaki verilerinin doğruluğunun Ernst Young tarafından denetlenerek güvence görüşü alındığını belirtti. Raporda 1750 farklı soruya şeffaf bir şekilde cevap verildiğini ifade eden Tola, sektörde son üç yıllık süreçte A+ seviyesinde sürdürülebilirlik raporuna sahip enerji şirketi olmadığına da vurgu yaptı.

Vizyon ve misyonlarındaki dünya klasmanında bir şirket olma ve sürdürülebilir gaz arzı sağlama etkenlerinden hareketle sürdürülebilirlik stratejilerini şekillendirdiklerini ve şirketin 3 ana stratejisinden birinin “Sürdürülebilir Performansı Sağlamak” olduğunu dile getiren Tola, çevresel, finansal, teknolojik, toplumsal ve operasyonel sürdürülebilirlik alanlarında uygulamaları devreye alarak sonuca ulaştıklarını belirtti.

Proje Ekibi Üst Yönetim Temsilcisi ve Bursagaz İşletme - Bakım Müdürü Ahmet Candan ise, projeyi sadece kurumsal açıdan değil, aynı zamanda yaşam kalitesinin artırılması bakış açısıyla da değerlendirdiklerini belirtti. Candan, üç boyutlu olan ekonomik, sosyal ve çevresel yaklaşımlarını sadece şirketin birer çalışanı olarak değil aynı zamanda toplumun birer bireyi olarak fayda oluşturma unsurunu ele alarak şekillendirdiklerine değindi.

Proje Yöneticisi ve Bursagaz Yönetim Sistemleri Birim Yöneticisi Tuğçe Balarısı da, Sürdürülebilirlik Raporu hakkında teknik bilgi vererek, rapora “Bir Sürdürülebilirlik Hikayesi” ile başladıklarını; sürecin en başında paydaşların beklentilerine odaklandıklarını ve bu vesile ile raporu yaşamın sesini oluşturan 7 temel konsept üzerine kurguladıklarını ifade etti. İş verimliliği, enerji arz güvenliği, çalışanlara yatırım, paydaş beklenti yönetimini öncelikli sürdürülebilirlik konuları olarak belirlediklerini vurgulayan Balarısı, yıllık 18 milyondan fazla yatırımı ülkeye sunduklarını, 47 milyon TL’den fazla katma değer ürettiklerini ve 11.5 milyon TL’den fazla katma değer vergisi ödemesi ile Bursa şehrine kattıkları değeri ifade etti. Balarısı sadece ekonomik değil aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik konusunda da yıllık sera gazı emisyonları yüzde 11 dolaylarında azalttıklarını ve 3 bin 88 ton Co2e emisyon üretiminin, üretim ve hizmet şirketlerine kıyasla ne kadar düşük etkide bir düzey olduğuna örneklerle vurgu yaptı.

Programın kapanış konuşmasını yapan Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola; güdümleme projesi kapsamında imza attıkları ağaç dikim projesi ile bu yıl 2 bin ağaç dikeceklerini ve bu 2 bin ağacın Bursagaz’ın 2011, 2012 ve 2013 yıllarında ürettiği emisyonu sıfırlayacağını söyledi. Tola, bundan sonraki senelerde de üretilen emisyonu güdümlemek için ağaç dikim projelerine devam edeceklerini dile getirdi.

Son olarak, Sürdürülebilirlik Raporu’nun İngilizce ve Türkçe olarak, sürdürülebilirlik hikayesi adlı film ile birlikte yayınlandığını vurgulayan Tola, toplantıya katılan tüm basın mensuplarına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Katılımcılara programın önemine uygun çam fidanlarının hediye edildiği toplantı, proje ekibinin toplu fotoğraf çektirmesinin ardından sona erdi.

SürdürülebilirlikYeşil RaporlarEnerjiEnerjiiçerisinde 2595 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak