A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Eriyen buzullar binlerce yıllık virüsleri serbest bırakabilir
Eriyen buzullar binlerce yıllık virüsleri serbest bırakabilir

Eriyen buzullar binlerce yıllık virüsleri serbest bırakabilir

Küresel ısınma buzulların içerisinde donmuş olarak bekleyen binlerce yıl öncesine ait virüs ve hastalıkları tekrar hayata döndürebilir.

Küresel ısınmanın buzulları eriteceğini, bunun deniz seviyelerinin yükselmesine ve çok büyük iklim değişikliklerine neden olacağını sıklıkla duyuyoruz. Mother Nature Network'den John Platt makalesinde bu konunun daha farklı bir boyutundan bahsediyor.

Rus biliminsanları 1999 yılında ünlü sibirya buzullarından uzun zaman önce ölmüş bir mamut çıkardı. Buzulların içinde gizlenmiş bazı şeyler bu mamut gibi cansız ve tehlikesiz olarak beklemiyorlar. Biliminsanları küresel ısınmanın donmuş göller ve buzullar içerisindeki geçmiş çağlara ait bakteri, virüs ve mantarları ortaya çıkarabileceği konusunda uyarıyor. Buzulların erimesi yalnızca çok büyük iklim değişiklikleri ve felaketlere değil, insanlığın binlerce yıldır karşılaşmadığı virüs ve hastalıklarla yüzleşmesine neden olacak.

Bu yılın başında Montana State Üniversitesi profesörü John Priscu'nun "Scientific American and Daily Climate'"da yaptığı açıklama da bahsettiği gibi buz mikroorganizmalar için mükemmel bir korunma ortamı. Prof. Priscu "Buzun yüzeyine herhangi birşey koyun ve bir milyon yıl sonra aynen geri gelsin" diyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden bilim adamları Kuzey Kutbu ve Antartika'daki buzullar üzerinde yıllardır araştırma yapıyorlar. 2009'da Antartika'daki donmuş bir tatlı su gölünde çoğu daha önce bilim tarafından tanımlanmamış yaklaşık 10.000 virüsün DNA'sına ulaşıldı.

Bu donmuş virüsler yüzyıllardır küresel ısınma olmadan da çevreye yayılıyorlardı. Biliminsanları periyodik olarak eriyen Kuzey Kutbu göllerindeki grip virüslerinin göçmen kuşlar tarafından insanlığa taşındığını düşünüyorlar. Biliminsanlarının görüşü bu virüslerden birinin 1930, birinin 1960, en sonuncusunun ise sibiryadaki bir gölün erimesi sonucu 2006 yılında tekrar ortaya çıktığı yönünde. İsrail Bar-Ilan üniversitesinden Dany Shoham "Bu fenomen bugüne kadar yaşadığımızdan çok daha sık olarak karşımıza çıkabilir" diyor.

Birçok virüs donduktan sonra yaşayamasa da bazıları buna adapte olabiliyor. Shoham 2005 yılında The Independent' gazetesine "Örneğin grip donduktan sonra bile yaşamasını sağlayan özelliklere ve hayvanlar-insanlar arasında transfer yeteğine sahip" diyor.

Küresel ısınma virüsleri yalnızca buzulların erimesi ile değil, böceklerle de başımıza bela edebilir. Virüslerin en büyük taşıyıcısı böcekler artan sıcaklıklarla yaşam alanlarını genişletiyorlar. Virüsler yalnızca insanları değil, ekosistem içerisindeki birçok canlıyı tehdit ederek dolaylı etkilere de sebep olabilirler.

Virüslerle ilgili bu teori küresel ısınmanın çoğumuzun bildiği iklim değişikliği, kuraklık, su sıkıntısı, doğal afetler gibi olumsuz etkilerinin yanı sıra aklımıza gelmeyecek birçok olumsuz etkisinin olabileceği, yaşamın sonu olmasa da birçok canlının ve insanlığın sonunu getirebileceği gerçeğini gözler önüne seriyor.

Küresel Isınmaiçerisinde 4030 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak