A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

'Eskisini getir yenisini götür' zorunlu olacak
'Eskisini getir yenisini götür' zorunlu olacak

'Eskisini getir yenisini götür' zorunlu olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre bugüne kadar Ambalaj Atıkları için uygulanan belirli miktarda atığı geri toplama zorunluluğu elektrikli ve elektronik aletler için de uygulanmaya başlanacak.

22 Mayıs 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) kontrolü yönetmeliğine göre üreticiler piyasaya sürdükleri ürünlerin yarısı kadar eski ürünü geri dönüşüm amaçlı toplamak zorunda olacak. Ambalaj atıklarında olduğı gibi AEEE'lerde de ana firma toplama için AEEE lisansına sahip firmalarla sözleşme yapacak ve lisanslı firmalar ana firma adına bu ürünü piyasadan toplayacak. Hem ana firma, hem toplayıcı firma bakanlığa bildirimde bulunurken, denetim ve kontrol yetkisi bakanlıkta olacak.

Piyasadan toplanacak elektrikli ve elektronik atıkların miktarı nedir?

Haziran 2013'de yürürlüğe girecek yönetmelik 2013-2018 yılları arasını planlıyor. Yönetmeliğin 16. maddesinde üretici firmaların hangi oranlarda geri dönüşüm ve geri kazanım miktarlarını karşılaması gerektiği belirtiliyor. Buna göre ağırlık bazında olmak üzere açıklanan miktarlar şu şekilde;

Atık cinsi

2013
için gereken
miktar (%)

2018
için gereken
miktar (%)

Büyük ev aletleri 65 75
Küçük ev aletleri 40 50
Bilişim ve
telekominikasyon
ekipmanları
50 65
Elektrikli ve elektronik
aletler
40 50
Oyuncaklar, eğlence ve
spor aletleri
40 50

Yönetmelikle birlikte eski, kullanım dışı kalmış ve para etmeyen AEEE'lere talebin ve değerlerinin artması bekleniyor. Çekmecenize duran hurda telefonunuz 5TL'de olsa para eder hale gelebilir. Eski aletlerinizi atmak için 6 ay-1 sene daha beklemenizi tavsiye ederiz.

Sadece üreticileri mi kapsıyor, yerli üretici ithal ürünler karşısında dezavantajlı duruma düşmeyecek mi?

Her ne kadar üretici olarak isimlendirilmiş olsa da, yapılan ek açıklamalarla aslında ifadenin "Türkiye piyasasında ilk piyasaya süren" olduğunu söyleyebiliriz. Malzemeyi üreten, ithal eden veya fason olarak başkasına ürettirip kendi markası ile satan firmaların hepsi yönetmeliğin şartlarını yerine getirmek zorunda.

Kanun ve Yasal MevzuatGeri Dönüşümiçerisinde 3641 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak