A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Fransa'da ışıklar sönüyor
Fransa'da ışıklar sönüyor

Fransa'da ışıklar sönüyor

Fransa'nın basit ama etkili enerji tasarrufu planı ile geceleri ışıklar kapanacak

Fransa'da 1 Temmuz 2013'den itibaren yürürlüğe girecek yeni enerji tasarrufu planı bilindik ama etkili bir yönteme dayanıyor. Plan mağazalar ve ofislerin ışıklarının geceleri söndürülmesine dayanıyor. Fransa bu yöntemle 750.000 hanenin ihtiyacı kadar enerji tasarrufu elde etmiş olacak.

Gece 1'den sonra ışıklar kapanacak

1 Temmuz'dan itibaren konutlar dışındaki tüm binalarda ışıklar son çalışan ayrıldıktan ve/veya gece 01.00'dan sonra söndürülecek. Işıklar sabah saat 7, veya resmi mesai başlangıç saatine kadar tekrar açılamayacak. Büyük turistik yapılar bundan muaf tutulsa da, 20.000 ampülle aydınlatılan Eyfel kulesinde bir süredir ışıklar geceleri söndürülüyordu.

Fransa enerji tasarrufu ve emisyonların azaltılmasının yanı sıra, ışık kirliliğinin engellenmesi için de öncü olacak. Çevre Bakanı Delphine Batho uygulamanın yapay ışıkların doğal yaşam ve ekosisteme ek olarak insanların uyku düzenine olan etkilerini azaltacağını umuyor. Bakan Batho, Newyork Times gazetesine yaptığı açıklamada gece ışıklarının "türler arası iletişim, göçler, üreme periyodları hatta av-avcı ilişkilerinde bozulmalara yol açabileceği"ni belirtti.

Nükleer enerji konusunda uzun süre model teşkil eden Fransa'nın son zamanlarda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji teknolojilerine yaptığı yatırımlar fiziki etkisinin yanı sıra sembolik olarak da önem taşıyor.

Haber Kaynağı: SustainableBusiness.Com

SürdürülebilirlikEnerjiiçerisinde 2453 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak