A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Geri dönüştürülmüş plastikten asfalt
Geri dönüştürülmüş plastikten asfalt

Geri dönüştürülmüş plastikten asfalt

2020 yılında dünyanın en yeşil kenti olma çabasındaki Vancouver(Kanada) şehri sera gazı salınımlarını azaltacak, enerji verimliliği sağlayacak ve tonlarca plastiği çöplerden kurtaracak yenilikçi bir proje yürütüyor.

Vancouver 2020 yılında sadece Kanada'nın değil dünyanın da en yeşil dostu şehri olma iddiasında. Buna yönelik olarak uygulanan son proje ise geri dönüştürülmüş plastikleri yine geri dönüştürülmüş olan asfaltla karıştırarak hem plastik atıkları ortadan kaldırıyor hem de asfalt üretiminde kullanılan enerjiyi azaltıyor.

Şehir mühendislerinin geliştirdiği proje atık plastikleri bir reçine haline dönüştürerek yine geri dönüştürülmüş olan asfaltla karıştırmaya dayanıyor. Normal asfalt karışımına göre çok daha düşük sıcaklıklarda yapılabilen bu karışım gerekli ısı enerjisini azaltırken, plastik ve asfaltın geri dönüşümüne de olanak veriyor. Normal asfalt karışımının içerisine % 20 oranında katılan geri dönüştürülmüş plastik ve asfalt sıcaklık ihtiyacını 160ºC'den 120ºC'ye kadar düşürerek ısıtma kaynaklı sera gazı salınımını % 20'i azaltıyor.

Geri dönüştürülmüş plastikten üretilen bu reçine asfaltın içerisinde yer alan petrolün eskimesine de engel olarak bu asfaltın defalarca geri dönüştürülmesine olanak veriyor.Tamamı plastikten oluşan bu reçinede plastik süt şişeleri, şampuan şişeleri, yoğurt kapları vb. çöpe giden tonlarca plastikte çöp alanlarını doldurmamış oluyor.

  • Kullanılan enerji ile birlikte sera gazı salınımları azalıyor
  • Eski asfalt geri dönüştürülmüş oluyor
  • Plastikler geri dönüştürülmüş oluyor
  • Asfaltın ömrü uzuyor

Bir taşla 2 değil 4 kuş birden. Kısacası "Adamlar yapıyor"

Küresel IsınmaGeri Dönüşümiçerisinde 2966 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak