A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Google ile sürdürülebilir aramalar...
Google ile sürdürülebilir aramalar...

Google ile sürdürülebilir aramalar...

Sıfır karbon ayak izi ile dünyanın en büyük veri merkezleri işletilebilir mi?

Dünyanın en büyük arama motoru ve hayatımızı kolaylaştıran onlarca hizmetin yaratıcısı Google bütün bu hizmetleri sıfır karbon ayak izi ile gerçekleştirmeyi başarıyor. Bu yazıda Google Green ekibinin bunu nasıl başardığını inceleyeceğiz.

Google Veri Merkezleri

Google veri merkezleri benzer veri merkezlerinin harcadağı enerjinin yalnızca yarısını harcayarak dünyanın en verimli veri merkezleri arasında yer alıyor. Şirketin en büyük gider kaleminin enerji olduğu düşünüldüğünde bu milyarlarca dolarlık tasarruf demek. Veri merkezleri ve kodlarda yapılan iyileştirmeler sayesinde Google arama motorunda yapılan 100 arama yalnızca bir t-shirt ütüleme için harcanacak enerjiyi harcıyor. Youtube'da 3 hafta kesintisiz video izlemek çamaşır makinanızda bir defa çamaşır yıkamak kadar, 1 sene gmail kullanmak 6 tane klasik posta/mektup göndermek kadar karbon salınımına neden oluyor.

Yenilenebilir Enerji Kullanımı

 Açıklanan enerji kullanımına göre kaba taslak bir hesap yapıldığında Google'ın farklı veri merkezlerinde toplam 800-900.000 kadar sunucusu olduğu çıkarımına varıyoruz. Veri merkezlerindeki bu bilgisayarları çalıştırmak ve soğutmak için harcanan enerji şüphesiz ki şirketin  en büyük maliyet kalemi ve doğaya karşı en önemli potansiyel tehdit. Neyseki Google enerji kaynaklı karbon salınımını yalnızca kullandığı enerjiyi azaltarak değil, artan miktarda yenilenebilir enerji kaynaklarına geçerek de düşürüyor. Google'ın kullandığı enerjinin 3'ü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanırken, bunun 'ü dış kaynaklı olarak temin edilerek, "Google'ın yüksek hacimli satın alımı sayesinde" yenilenebilir enerji tedarikçileri içinde bu alana yatırım yapmak için motivasyon kaynağı oluyor. Yenilenebilir enerji kullanımı ve bu alana yapılacak yatırımların artması şirketin taahütler arasında. Kullanılan enerjinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmayan g'lik bölümü nedeniyle ortaya çıkan karbon salınımı karbon dengeleme projelerine yatırım yapılarak bertaraf edilmeye çalışılıyor.

Google sahalarında neler oluyor?

Google çevresel etkilerini azaltma girişimini dünya çapındaki ofislerine yayarak genişletiyor. Girişimlerin çoğu kampüs çalışanlarını tarafından başlatıldı ve büyüyerek şirket geneli çalışmalara dönüştü. Çatılardaki güneş panellerinden işe bisikletle gel programlarına kadar çok geniş bir yelpazedeki girişimlerle yıllık 16.000 metrik ton eşdeğer CO² salınımının önüne geçildi.

Karbon dengeleme, hedef sıfır!

 

Tüm bu verimlilik ve yenilenebilir enerji çalışmalarına rağmen Google'ın hala çevre üzerinde etkisi var ve bu etkiyi bertaraf etmek için karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik dış projelere yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımlarla birlikte Google'ın net karbon salınımı sıfıra kadar inerek Google ürünlerini karbon-nötr ürünler haline getiriyor.

 

 

 

Google ürünleri sürdürülebilirlik perspektifinden incelendiğinde de vazgeçilmezliğini koruyor. 

SürdürülebilirlikInternetiçerisinde 2711 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak