A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Greenwashing (Yeşil Aklama) nedir?
Greenwashing (Yeşil Aklama) nedir?

Greenwashing (Yeşil Aklama) nedir?

Yeşil ürünler gerçekten yeşil mi?

Yeşil bilinci o kadar arttı ki tüm dünya yemyeşil oldu, ne tarafa bakarsak doğa dostu ürünler görüyoruz. Otomotivciler, hava alanı şirketleri, çimento sektörü, bankalar, perakendeciler, hızlı tüketim malzemeleri, hepsi doğaya ne kadar önem verdiklerini, insanlık için nasıl azimle çalıştıklarını anlatıyorlar. Peki ya anlattıklarında ne kadar samimiler? Yarattıkları kiri, tozu halının altına süpürüp, dışarıya tertemiz fotoğraflar gösteriyor olabilirler mi?

Eğer ki öyleyse doğayı koruyoruz zannederken doğaya kötülük ediyor olabiliriz. Bunu yaparken içimiz çok rahat, seçimimizden de çok memnun oluruz. Pazarlama & Sürdürülebilirlik, bu ikisi bir araya geldiğinde dikkatli olmamız gerekiyor.

Sürdürülebilirlik ve Pazarlama konularında danışmanlık hizmeti veren Kanadalı TerraChoice firması 2007 yılından beri Yeşil Aklama'ya yönelik bir araştırma yürütüyor. En sonunucusu 2010 yılında yayınlanan raporda Amerika ve Kanada  market raflarında herhangi bir şekilde "doğal, organik, yeşil, çevre dostu" olduğunu iddia edilen ürünler mercek altına alınmış.

İşte rapordan dikkat çekici bazı notlar;

  • Marketlerde yer alan yeşil (varsayılan) ürünlerin sayısı 2008-2009 yılları arasındaki % 79 artışın ardından 2010 yılında da % 73 artış göstererek 2.739'dan 4.744'e çıkmış. (İlk defa ziyaret edilen marketlerdeki ürünler bu rakama dahil edilmemiştir)
  • 19'u Amerika, 15'i Kanadada olmak üzere toplam 5,296 ürün, vaad ettikleri 12,061 özelliğe göre değerlendirilmiştir.

Yeşil aklama ciddi bir problem

Değerlendirmeler Kanada rekabet kurumu Çevresel Beyan Rehberi, ISO 14021 (Tip 2 Üreticinin beyanına dayalı çevresel etiketleme standardı) ve firmanın küresel uygulamalar konusundaki tecrübesine göre yapılmış ve yeşil olduğunu iddia eden ürünlerin % 95'inin 7 yeşil günahtan en az birini işledikleri tespit edilmiştir.

(Yazıyı kısa tutmak adına 7 yeşil aklama günahı burada açıklanmayacaktır. Açıklamalar orjinal raporda yer almaktadır. Raporun aslına sağ taraftaki raporlar bölümünden ulaşabilirsiniz)

Herşeye rağmen Yeşil Aklama'nın azalması sevindirici

Kusursuz ürünlerin oranı kusurlularla karşılaştırıldığında çok küçük olsa da geçmiş yıllara göre artış gösteriyor. Bu rakam 2007'de % 1 iken 2009'da % 2'ye yaklaşmış, 2010 yılında ise % 4,5'a çıkarak her yıl ikiye katlanarak devam etmiştir. Yeşil ürünlerin "geçerliliğini ispat etmiş" sistemlerle sertifikalandırılma oranında da artış gözlemlenmiştir.

Eko etiketler ve sertifikalandırma önem kazanıyor

Çevresel standartlar ve setfikasyon yeşil ürünlerde temel dayanak olmaya hızlanarak devam edecek. Çalışma genelinde testi başarıyla geçen ürünlerin oranu yalnızca % 4,6'ken, Iso-14024 tabanlı bir sertifikası olan ürünlerin 0'unun vaadlerini gerçekleştirdiği tespit edilmiş. Eko-etiket yeşik aklamayı önlemede önemli bir araç, fakat yine kesin çözüm değil.

Sahte Eko-Etiketler

İncelenen ürünlerin 2'sinin hiç bir dayanağı olmayan Eko-Etiketler, var olmayan etiketler kullandığı ve önceki yıl ' olan bu rakamın arttığı gözlemlenmiş.

En hızlı yükselen trend inşaat ürünlerinde

İnşaat ürünleri % 108'lik artışla yeşil vaatli ürünler arasında ortalamanın üzerinde artış göstererek dikkat çekiyor. Bu ürünler % 6'lık dürüstlük oranıyla genel ortalamanın üzerindeler. 

Oyuncak ve bebek ürünlerinin durumu ürkütücü

Tüketicilerin en hassas olduğu noktalardan biri çocukları olmasına karşın durumu en kötü olan ürün grubu bu grup. Toplam 2.073 yeşil vaatte bulunan 168 oyuncak ve 706 bebek ürününün hiç biri yeşil aklama testini geçememiş. 

Yeşil vaatli oyuncaklar % 150 artarken, yeşil vaatli bebek ürünleri % 194 gibi çok yüsek bir artışla bu kriterde birinci. Çalışma ortalaması olan %4,4'le karşılaştırıldığında bebek ürünlerinin % 0.8'i günahsızken, günahsız oyuncak yok. (% 0)

Tüketici elektroniği dürüstlükte son sıralarda

Yeşik tüketici elektroniği ürünleri yalnızca 'lük bir artışla son sırada yer alırken, hiç biri sınavı geçememiş, hepsi 7 günahtan en az birine sahip. Bu ürünlerin % 58'i de sahte etiketleme günahını işlemiş.

Yeşil ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Verilen vaatlerin akılcı ve ölçülebilir olmasına dikkat edin, altını doldurmadan % 100 doğal ya doğa dostu gibi genel tanımlar yapan ürünlere şüpheyle yaklaşıp iyice inceleyin.
  • % ifadelerine şüpheyle yaklaşın. P daha az yağ, daha az enerji tüketimi gibi ibareler yanıltıcı olabilir. Neye göre daha az enerji tüketimi, 40 yıl önceki muadiline göre mi?
  • Ambalajlar yeşil yaklaşımını ele verecektir. Üzerinde doğa dostu yazan ve yeşil renklerle bezeli bir ambalaj da olsa geri dönüştürülebilri materlaydan yapılması ve üzerinde bertarafı ile ilgili bilgilerin bulunması destekleyici bir kanıt olacaktır.
  • Parfümlü ürünler büyük ihtimalle doğaya zararlı maddeler içerecektir.
  • Ambalaj üzerinde "Tehlikeli, dikkat", vb. ibareler varsa, havalandırması iyi bir ortamda kullanılması gerektiği belirtiliyorsa yalnızca insan sağlığı için değil doğa için de zararlı veya dikkat edilmesi gereken bir ürün olabilir.
  •  Ürün ambalajında gerçek ve güvenilir sertifikasyon logoları/işaretleri olduğuna emin olun. Bu logoları öğrenmek için en güvenilir yöntem sahtecilik yapmayacağına emin olduğunuz markaların ambalajlarını incelemek ve aynı logoya sahip diğer ürünleri araştırmaktır. Eğer emin olamıyorsanız bahsi geçen sertifika sağlayıcının sitesinden o ürün sertifikalı mı kontrol edebilirsiniz.
  • Gizli ödün tuzaklarına karşı dikkatli olun. daha az enerji tüketimi özelliği ile kandırılıp, doğaya ve insan sağlığına son derece zararlı hammaddelerden üretilmiş bir ürün alıyor olabilirsiniz.

Bu maddelerin bazıları uygulaması zor gibi gözükse de, ürünlere bu gözle bakmaya alışıp tecrübe de kazandıktan sonra günlük hayatınızın bir parçası haline gelecektir.

Tuzaklara kanmayın, sizi kandırarak sağlığınıza ve doğaya zarar vermelerine izin vermeyin. 

 

Sürdürülebilirlikiçerisinde 5994 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak