A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

'Günün Fosili' ödülü meclise taşınıyor...
'Günün Fosili' ödülü meclise taşınıyor...

'Günün Fosili' ödülü meclise taşınıyor...

Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleşen Birleşmiş Milletler 18. Taraflar konferansında İklim Eylem Ağı tarafından Türkiye'nin 'Günün Fosili' seçilmesi meclise taşınıyor...

Birleşmiş Milletler 18. taraflar konferansında İklim Eylem Ağı tarafından Türkiyeye verilen "Günün fosili" ödülünü aynı akşam sizlere duyurmuştuk. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Baytaktar'ın cevaplaması talebi ile bir soru önergesi hazırlayan Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Türkiye'nin diğer ülkeler nezdindeki itibarının artırılması gerekçesiyle Kyoto protokolüne taraf olduğunu hatırlatarak, "günün fosili" seçilmenin bu itibara zarar verip vermediğini sordu.

Konunun meclise taşınmasından memnuniyet duymakla beraber, sorunun tek muhattabının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmaması gerektiği, Hükümet, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı vb. birçok kurumun aldığı kararların sera gazı salınımları üzerinde etkili olduğunu hatırlatmak isteriz. Ayrıca bu ödül(!) bize verilmemiş olsa bile Kyoto protokolüne taraf olup, hiç bir gereğine yerine getirmemek ve bundan sonra da getirmeyeceğini açık açık dile getirmek nasıl taraf olmaktır bunu da merak ediyoruz.

 CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un verdiği soru önergesi ile ilgili yaptığı basın açıklaması şu şekilde oldu;

"1. İklim değişikliği nedeniyle, tarım ürünlerinde hasat düşmeleri, orman yangınları, büyük kuraklıklar, sel felaketleri gibi önemli dorunlar yaşanırken, yenilenebilir enerji yerine kömür gibi fosil yakıtlara yatırım yapmak, Kyoto Protokolü ilkelerine ters düşmüyor mu? Bakanlığınızın bu konudaki görüşleri nelerdir?

2. "Günün Fosili" ödülünün sahibi olmak konusunda ne düşünüyorsunuz?

3. Türkiye, diğer ülkeler nezdinde prestijini ve güvenilirliğini artırmak amacıyla Kyoto Protokolü'ne katıldığına göre, Türkiye'nin taahhüt ettiği ilkelere aykırı davranması ve "günün fosili" ödülü alması, bu prestij ve güvenirliğe zarar vermiyor mu?

4. Bakanlığınızın, karbon emisyonunun azaltılması ve doğal yakıtların hızlı tüketilmesinin çevreye verdiği zararlar konularında bir çalışması var mıdır? Bu çalışmalar nelerdir?

5. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın 2012 yılını Kömür Yılı ilan etmesine karşı herhangi bir itirazınız olmuş mudur?"

İklim Değişikliğiiçerisinde 1558 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak
Sponsor Reklamlar