A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Hybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dost
Hybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dost

Hybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dost

Ülkemiz altyapısı elektrikli araçlar için henüz yeterince uygun olmasa da hybrid otomobiller düşük yakıt tüketimi ve karbon salınımları ile benzinli ve diesel araçlara karşı büyük avantaj sağlıyor.

Ülkemiz mevcut enerji altyapısı ve politikaları nedeniyle büyük oranda dışa bağımlı. Zaman zaman sitemizde değişik boyutları ile yer alan enerji konusunun önemli alt kırılımlarından biri ise petrol. Petrol ihtiyacımızın en büyük nedenide çoğumuzun sahip olduğu motorlu taşıtlar. Dövize endeksli yüksek girdi maliyetleri ve yüksek vergi yükü nedeniyle dünya birinciliğine oynadığımız akaryakıt fiyatları bireysel bütçelerimizi de hem dolaylı hem de doğrudan etkiliyor.

Gelişmiş ülkelerde elektrikli araç kullanımı hızla artarken ülkemiz altyapısı buna henüz el vermiyor. Ayrıca elektrikli araçlar hızla gelişse de henüz benzin ve diesel motorların performansın sağlayamıyorlar. Bu noktada hybrid teknolojili araçlar ülkemiz için çok daha mantıklı bir seçim haline geliyor. Peki nedir bu hybrid teknolojisi?

Hybrid (Hibrit) Araçlar Nedir, Avantajları Nelerdir?

Çeşitli otomobil üreticileri tarafından 1997 yılından bu yana seri üretimi yapılan hybrid araçlar konansiyonel motorlar ve elektrik motorlarını birlikte barındırıyorlar. Düşk  güç ve hızlarda kullanılan elektrik motoru yakıt tüketimi ve emisyonları düşürmeye yardımcı olurken, yüksek performans gerektiren durumlarda benzin motoru devreye giriyor. Bu sayede performansa ilişkin kaygılar ortadan kalkıp yakıt tüketimi avantajı sağlanırken, elektrikli araçlardaki menzil sorununa da çözüm bulunmuş oluyor. Yazının başında değindiğim gibi ülkemizde yaygın olmayan şarj istasyonu vb. altyapı eksiklikleri nedeniyle yaşanan "ya yolda kalırsam" endişesi de çözümlenmiş oluyor.

Hybrid (Hibrit) Araçları Şarja Takmak Gerekli mi?

Hybrid araçların elektrik motoruna güç veren akü dışa bağımlı değil, temel olarak gücünü benzinli motordan sağlıyor. Normal bir araçta fren ve yavaşlama sırasında sürtünme ile ısı olarak kaybedilen enerji hybrid araçlarda akünün şarjı çin kullanılıyor. Araç üreticisi ve modeline göre bu aküyü haricende şarj etmek mümkün.

Hybrid (Hibrit) Araçlar Gerçekten Yakıt Tüketimini Düşürüyor mu, karbon emisyonlarını azaltıyor mu?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Fakat sağlanan yakıt tasarrufu sürücünün aracı nasıl kullandığı ile doğrudan ilişkili. Eğer aracı çok performanslı kullanarak elektrik benzin motoruna ağırlık verirseniz bu miktar daha az olacaktır. Özellikle şehir içi kullanımlarda her iki parametre içinde gözle görülür bir düşüş olacağı ise kesin.

"Ama Hybrid (Hibrit) Araçların Fiyatları Daha Yüksek"

Haklısınız fiyatlar daha yüksek çünkü bu araçların maliyetleri de daha yüksek. En yüzeysel bakışta dahi araca eklenen elektrik motoru ve yüksek kapasiteli akünün maliyeti yükseltiği söylenebilir. Özellikle şehir içi kullanımda avantajları öne çıkan hybrid araçların en büyük handikapı da zaten bu. Malesef ülkemizde henüz yalnızca elektrikli araçlar için teşvik uygulaması var. Vergilerin otomobil fiyatlarındaki oranı düşünüldüğünde hybrid araçlara uygulanacak bir vergi teşviği hybrid araçların pazar payında oldukça yüksek bir artışa neden olacaktır.

Hybrid Araçla Yakıt Tüketimi ve Emisyon konusunda gerçek bir test.

Ülkemizde hybrid araç modelleri bulunan pek fazla marka yok. Bu araçları Türkiye pazarında portföyleriden çıkaran markalarda oldu. Bu konuda İstanbulda 2 hafta veya daha uzun süre trafiği yoğun olduğu saatlerde olmak üzere bir test yapmak istiyorum. Mevcut diesel aracımla İstanbulda günde 100km'ye yakın yol yapıyorum ve bu genelde trafiğin yoğun olduğu saatlerde oluyor. Bu konuda bir markadan test aracı talebim oldu fakat sanırım doğru kişiye ulaşamamış olmalıyım ki yetkili bayilerden test aracı temin edebileceğime dair matbuu'ya benzeyen bir mail aldım. Gelecek günlerde bir test aracı temin edebilirsem "gerçek bir kullanımda" hybrid sağladığı avantajları gün ve gün sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yeşil UlaşımOtomotiviçerisinde 4211 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak