A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

İMSAD: İnşaat Malzemesi Sektöründe ‘Sürdürülebilirlik Farkındalığı” Değerlendirme Raporunu Açıkladı
İMSAD: İnşaat Malzemesi Sektöründe ‘Sürdürülebilirlik Farkındalığı” Değerlendirme Raporunu Açıkladı

İMSAD: İnşaat Malzemesi Sektöründe ‘Sürdürülebilirlik Farkındalığı” Değerlendirme Raporunu Açıkladı

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), üyeleri arasında yaptığı sürdürülebilirlikle ilgili farkındalığı ölçen anketin değerlendirme sonuçlarını bir raporla açıkladı. İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) üyeleri sürdürülebilirlikle ilgili yüksek duyarlılığa sahipken, sürdürülebilirliliği öncelikle ekonomi boyutu daha sonra da sosyal ve çevresel boyutu ile önem sırasına koyuyorlar.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) bünyesinde inşaat malzemesi sanayisinin sürdürülebilirliği ana başlığında bir çalışma grubu olarak 2011 yılında kurulan Sürdürülebilirlik Komitesi, sektör için yol haritasının oluşturulması ve gelişim alanlarının değerlendirilmesi amacıyla önce kendi üyelerinin sürdürülebilirlik hakkındaki farkındalığını belirlemek hedefiyle çalışmaya başladı. Bu bağlamda İMSAD üyesi firmalarla yapılan “sürdürülebilirlik farkındalığı” anketinin değerlendirme sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

İnşaat sanayisinin lider üretici firmalarının yöneticileriyle yapılan anketin içeriği, şirketlerin sürdürülebilirlik konusunda verdiği önem derecesi, şirketlerin sürdürülebilirlik konusundaki duyarlılığı, şirketlerin sürdürülebilirlik kavramının ekonomik, sosyal ve çevresel boyutuna verdiği önem derecesi gibi 10 temel ana başlık altında toplanıyor. Anket sonucunda hazırlanan değerlendirme raporu İnşaat malzemesi sanayisinin sürdürülebilirlik konusundaki bakış açısını gözler önüne seriyor.

Sürdürülebilirlik Farkındalığı Değerlendirme Sonucuna göre Sektörde Sürdürülebilirlik Stratejileri Henüz Başlangıç Seviyesinde

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Sürdürülebilirlik Komitesi tarafından yapılan anketin sonuçlarına göre, dünya gündeminin mercek altına aldığı sürdürülebilirlik konusunda araştırmaya katılan Türkiye inşaat malzemesi sektörü firmalarının verdiği önem ve duyarlılık derecesi son derece yüksek. Değerlendirme raporuna göre şirketlerin rekabetin gerisinde kalma endişesiyle sürdürülebilirlik stratejisi oluşturmak ve hedeflerin uygulanmasına yönelik veri toplama, kullanma ve faaliyetlere yayma konusunda gelişmekte oldukları gözleniyor. Değerlendirme raporunun bir başka ortaya çıkardığı sonuçsa şirketlerin sürdürülebilirliğin ekonomik boyutuna ilişkin konulara verdiği önemin sosyal ve çevresel boyutlara oranla daha yüksek olduğu. Sosyal boyuta ilişkin iş sağlığı ve güvenliği konusunda olduğu gibi yasa ve yönetmeliklerle zorlanan konulara şirketler yüksek derecede önem veriyor. Bu nedenle değerlendirme raporunda “devlet yetkililerinin sosyal ve çevresel boyuta ilişkin şirketlerin verdiği önem derecesini artırmak için yasal zorunluluklar getirmesi önem taşımaktadır” görüşüne yer veriliyor.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, rapora ilişkin yaptığı açıklamada anket çalışmasının ve hazırlanan değerlendirme raporunun Türk inşaat malzemesi sanayisinin sürdürülebilirliğe bakışı konusunda bir durum tespiti olduğunu vurgularken “Bundan böyle inşaat malzemesi sanayisinde sürdürülebilirliğin gelişimi konusunda yapılacak çalışmalara bir temel oluşturacak bu çalışmanın yürütücüsü İMSAD Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı ve Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal’a, komite üyelerine ve çalışmaya katılarak yön veren İMSAD üyelerine teşekkür ediyoruz” dedi.

SürdürülebilirlikİnşaatYeşil Raporlariçerisinde 2651 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak