A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

İran uzaya maymun gönderdi
İran uzaya maymun gönderdi

İran uzaya maymun gönderdi

İran Uzay Ajansı yetkililerinin bugün yaptığı açıklamaya göre İran'ın gezegenin yörüngesine canlı bir maymun gönderme girişimi başarıyla gerçekleşti.

Kısa bir süre önce duyurduğumuz (Bkz. İran uzaya maymun göndermeyi yeniden deneyecek) ve önümüzdeki ay gerçekleşmesi beklenen İran'ın uzaya canlı bir maymun gönderme girişimi başarıyla gerçekleştirildi.

İran Uzay ajansı yetkililerinin Pazartesi günü (28 Ocak 2013) yaptığı açıklamaya göre yaşayan bir maymunu gezegen yörüngesine gönderme görevi tamamlandı ve İran İslam Cumhuriyeti uzaya insan gönderme projesine bir adım daha yaklaşmış oldu.

İran haber ajansları tarafından duyurulan habere göre Farsça da öncü anlamına gelen "Pishgam" adındaki uzay kapsülü uzaya gönderilen maymunu sağ salim dünyaya geri döndürdü. İran savunma bakanı Ahmad Vahidi bu başarının gelecekteki başarıların yolunu açtığını belirtti.

İran son yıllarda uzay teknolojisinde gelişme kaydediyor. Ülke ilk yerli üretim milli uydusunu Şubat 2009'da yörüngeye yerleştirdi. 2010 yılında bir Kavoshgar-3 roketi ile, 2 kaplumbağa, bir kurt ve bir fare uzaya gönderilmişti. 2011 yılında canlı bir maymunla denenen uzay seyahati ise başarısızlıkla sonuçlanmış ve nedeni açıklanmamıştı. 

 

İran 2020 yılına kadar uzayda insanlı bir görev gerçekleştirmeyi, 2025 yılında da aya astronot göndermeyi hedefliyor.

İran'ın uzay teknolojisinde kullandığı roketlerin olası askeri tehditleri batı dünyasında rahatsızlık uyandırıyor. Uzaya kadar çıkabilen bu füzelerin, uzun menzilli balistik silahlar olarak kullanılabileceği endişesi İran'ın nükleer araştırmalarına benzer riskleri barındırıyor. İran ise uzay araştırmaları ile ilgili dile getirilen bu iddiaları reddediyor.

Kaynak: Megan Gannon, Space.com

Diğeriçerisinde 1743 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak
Sponsor Reklamlar