A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

İran uzaya maymun göndermeyi yeniden deneyecek
İran uzaya maymun göndermeyi yeniden deneyecek

İran uzaya maymun göndermeyi yeniden deneyecek

İran 2011 yılında bir Kavoshgar-5 roketi ile yörüngeye bir al yanaklı maymun göndermeyi denemiş fakat başarısız olmuştu.

Güncelleme: İran Uzaya Canlı Maymun Gönderdi

İran uzay ajansı yetkileri önümüzdeki ay yaşayan bir maymunu uzaya göndermeyi yeniden deneyeceklerini açıklardılar. İran Uzaj Ajansı'ndan Hamid Fazelli "Yaşam kapsüllerinin test aşamalarının sona erdiğini ve uzaya gönderilecek maymunların şu an karantinada olduğunu" açıkladı ve kapsülün adının Farsça'da öncü anlamına gelen "Pishgam" olduğunu ekledi.

İran 2011 yılında uzaya canlı bir maymun gönderme girişiminde başarısız olmuştu. Bu seferki görevin başarılı olması İran'i 2020 yılında uzaya insan, 2025 yılında ise ay'a astronot gönderme hedefine yaklaştıracak. 

Son zamanlarda İran'ın adını nükleer teknoloji araştırmaları nedeniyle çıkan uluslararası politik kriz nedeniyle çok daha sık duyuyoruz. Bu açıklama İran'ın yalnızca nükleer araştırmalar da değil, uzay araştırmalarında da farkettirmeden büyük yol kattetiğini gösteriyor. İran'ın uzay araştırmaları tıpkı nükleer araştırmalarda olduğu gibi bu amaçla elde edilen teknolojilerin askeri olarak da kullanılma ihtimali nedeniyle rahatsızlık yaratıyor. İran, uzaya çıkabilen bir roketin, uzun menzilli bir silah olarak da kullanılabileceği endişesinin öne sürüldüğü iddiaları reddediyor.

Maymunlar insanlara olan benzerlikleri nedeniyle uzay görevlerinde kullanılıyor, böylelikle ekipmanların ve uzay seyahatinin insanlardaki olası etkileri hakkında fikir edinilmeye çalışıyor. Uzay seyahatlerinin ilk yıllarında Amerika ve Sovyetlerde bir canlıyı uzaya götürüp geri getirmenin güvenlik ve yapılabilirliğini ölçmek için maymunları kullanmıştı. Uzaya ilk çıkan maymun astronot Albert adında bir al yanaklı maymundu. 1948 yılında Amerikan ordusu tarafından bir V-2 roketi kullanılarak New Mexico'dan fırlatılan Albert yolculuğu tamamlayamamış ve uçuş sırasında boğularak ölmüştü. 

Kaynak: Megan Gannon, Space.Com

Diğeriçerisinde 1747 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak