A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

İş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkeler
İş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkeler

İş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkeler

OECD tarafından İş Hayatı-Özel Hayat dengesi hakkında yayınlanan bir rapora göre Türkiye 36 ülke arasında son sırada yer alıyor.

İş ve özel yaşam arasında uygun bir denge kurmak tüm çalışanlar, özellikle çalışan ebevenyler için önemli bir hak. OECD'nin daha iyi yaşam endeksi uzun çalışma saatleri ve düşük sosyal aktiviteleri bir başarısızlık kriter olarak kabul ediyor. Uzun çalışma saatleri, kişilerin kendilerine ve ailelerine ayıracak vakitlerinin az olmasının verimi düşürdüğü, stresi artırdığı ve çeşitli hastalıklara yol açtığı belirtiliyor.

Rapor iş hayatı - özel hayat dengesini haftada 50 veya daha fazla çalışma saati ve kişilerin kendilerine ayıracak boş vakit ve kişisel ihtiyaçlarını gidermek için sahip oldukları günlük zamanı değerlendirerek ölçüyor.

OECD 'de tam zamanlı bir çalışan yılda 1765 saat çalışıyor ve zamanının ortalama % 62'sini, diğer bir deyişle 15 saate yakın zamanına zorunlu ihtiyaç (uyku, yemek vb.) ve kişisel vakit (aile ve arkadaşlarla sosyalleşme, hobiler, oyun, bilgisayar, televizyon vb.) olarak kullanıyor.

Rapora göre çalışanların %43'ünden fazlasının 50 saatten fazla çalıştığı Türkiye 34 ülke arasında son sırada yer alırken, Türkiyeyi yaklaşık %28.8 ile Meksika ve %27 ile Kore takip ediyor. Danimarkada bu oran neredeyse 0.

Türkiyede çalışanlar yılda ortalama 1855 saat çalışıyorlar. Bu rakam OECD ortalaması ise 1765 saatten daha yüksek. 

OECD'de ortalama olarak 15 saate yakın olan özel zaman ise ülkemizde 13 saat civarında. Öte yandan 50 saatten daha fazla çalışanların oranı OECD ortalamasında %9 iken ülkemizde % 43,3 gibi çok yüksek bir değerle karşımıza çıkıyor. Genel olarak erkeklerin % 47'si haftada 50 saatten fazla çalışırken kadınlarda bu oran % 33 'le sınırlı kalıyor.

Rapor kadın-erkek eşitsizliğini de diğer bir olumsuz etken olarak nitelendiriyor. Her ne kadar erkekler tüm dünyada daha uzun saatler çalışıyor olsalarda kendilerine ayırabildikleri boş vakitler daha fazla. Kadınlar ödemesiz ve görünmeyen ev işleri ile daha çok ilgilenmek zorunda kalıyorlar. Örneğin ülkemizde erkekler yemek, temizlik veya çocuk bakımı gibi işlere OECD ortalaması olan 141 dakikadan daha az, sadece 116 dakika uğraşırken, kadınlar bu işlere günde 377 dakika harcıyorlar. Bu fark OECD ülkeleri arasındaki en yüksek farklardan biri.
 

 

İnsanlar Alemiiçerisinde 3796 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak