A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Karbon ayak izi ölçümü nasıl yapılır?
Karbon ayak izi ölçümü nasıl yapılır?

Karbon ayak izi ölçümü nasıl yapılır?

Karbon Yönetimi ile ilgili yazı dizimizin üçüncü bölümünde Karbon ayak izi ölçümünün nasıl yapılacağını inceleyeceğiz.

Bu yazıda "Karbon Yönetimi Nedir?" ve "Karbon Yönetimi Planlaması" ile ilgili önceki yazıları takiben karbon ayak izi ölçümü için bize veri sağlayacak kaynakları inceleyelim.

Doğalgaz, klima gazları, akaryakıt vb. yakıtlar organizasyonun Kapsam 1 dahilindeki doğrudan salınımları olarak değerlendirilir. Bu kaynakların kullanımı ile ilgili veri toplamak,  tüketilen miktarları ölçmek kolaydır ve faturalar detaylı incelenerek kullanım miktarları hesaplanabilir. Organizasyonumuzun kullandığı elektrik enerjisi Kapsam 2 dahilinde dolaylı salınım olarak hesaplanmalıdır. Fakat kendi elektriğimizi üretiyorsak bunu kapsam 1 dahilinde değerlendirebiliriz.

Kapsam 3 salınımlar organizasyonumuzun girdileri ve çıktıları için ayrı ayrı değerlendirilen ve hesaplaması en zor grup. Örneğin iş seyahetlerimizin mesafelerini belirlememiz, seyahat yöntemimize göre (uçak, özel araç, şehirlerarası otobüs vs.) gruplandırmamız gerekiyor. Nakliye işlemleri için bize veri sağlayacak bir lojistik firması ile çalışmıyorsak aynı şekilde bu verileri de kayıt altına alarak gruplandırmamız gerekiyor vb.

 
Kapsam 1, Kapsam 2 ve Kapsam 3 dahilindeki miktarları belirledikten sonra yapmanız gereken bu miktarların karbon eşdeğerlerini bulmak olacak fakat bunu nasıl yapacağız.
1 lt dizel yakıtın, veya 10 m³ doğalgazın yakılmasının kaç kg karbon salınımına denk geldiğini nereden bileceğiz. Internet üzerinde bu hesabın yapabileceği birçok hesap makinası bulabilirsiniz, fakat bunların çoğu temel olarak hükümetler ve/veya uluslararası organizasyonlar tarafından yayınlanan karbon çarpanlarını kullanmaktadır.
 
Bazı kurumların yayınladığı karbon çarpanları aşağıda yer almaktadır;
 
Department for Environment, Food and Rural Affairs, İNGİLTERE
 
United States Environmental Protection Agency, AMERİKA
 
IPCC, Intergovermental Panel on Climate Change, ULUSLARARASI
 
İngiliz CarbonTrust şirketinin yayınladığı Defra'nın verilerine dayanan daha görsel bir salınım rehberi
Sürdürülebilirlikiçerisinde 7124 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak