A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Karbon salınımı dünyanın sonunu hazırlıyor
Karbon salınımı dünyanın sonunu hazırlıyor

Karbon salınımı dünyanın sonunu hazırlıyor

Bütün dünya 44 gigaton karbon salınım sınırının öneminde hem fikir, ama adım atılmazsa 60 gigaton'a doğru gidiyoruz...

Birkaç gün önce Dünya Bankasının küresel ısınmanın etkilerine karşı yayınladığı rapordan bahsetmiştik. Bu raporda önlem alınmaması halinde bu yüzyılın sonunda dünya sıcaklık ortalamalarının 4°C'den fazla artacağı ve bunun yıkıcı etkilerinden bahsediliyordu.  Birleşmiş Milletler Çevre Programı da yeni yayınladığı bir raporda bu kritik konu üzerinde duruyor. 10 yıl önce atmosfere salınan karbon 44 gigaton eşdeğer karbon dioksit iken, günümüzde bu rakam 2012 yılında yaklaşık 50 gigaton karbon eşdeğer emisyonumuz olduğunu gösteriyor. % 14'e yakın bu artışın son 10 yılda yaşanan ekonomik daralmaya rağmen olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

10 yıl önceki 44gigaton rakamı çok önemli bir rakam. Dünya karbon salınımı 2020 yılına kadar tekrar bu rakama kadar getirilemezse 2°C'den yüksek sıcaklık artışları, büyük ve yıkıcı iklim değişiklikleri ile karşılaşabiliriz. Eğer bunu sağlamak için hiç bir adım atmaz ve normal hayatımıza devam edersek bu rakam yıllık 58 gigaton, hatta belki daha da fazla olacak.

Dünya devletlerinin çoğu sıcaklık artışının 2°C 'nin altında tutulması gerektiği konusunda hemfikir. Birleşmiş milletler 2010 yılından beri "Emisyon Açığı" adı altında bir rapor yayınlıyor. Bu raporda hedefleri tutturmak için gereken karbon salınım azaltma miktarı ile, devletlerin açıkladığı karbon salınım azaltma hedefleri arasındaki fark açıklanıyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı raporunda sorunun mevcut teknolojiler ve bilindik enerji verimliliği yöntemleriyle çözülebileceğini ön görüyor. Doğru enerji kaynaklarına, toplu taşımaya ve enerji verimliliğine yatırım yapılarak, halkı bu konularda bilinçlendirerek ve konuya ilişkin yasalar çıkararak bu hedeflere ulaşmak mümkün. Fakat sorun teknolojik değil, politik bir sorun. Yapılacak bu yatırımlar ve çıkarılacak yasalar politik çıkarlarla örtüşmediği için dünya politikacıları bu konuda ayak sürümeye devam ediyor. 

Ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyanın bu konuda iş işten geçmeden birşeyler yapmasını umuyor, politikacıları yönlendirenlerin de seçmenlerin yani bizlerin ta kendisi olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Küresel Isınmaiçerisinde 4486 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak