A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Karbon Yönetimi Planlaması
Karbon Yönetimi Planlaması

Karbon Yönetimi Planlaması

Karbon Yönetimi Nedir konulu yazımızda bahsettiğimiz ilk adım olan Karbon Yönetim Planlaması'nı inceliyoruz.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gerçeği gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor, hükümetlerin, şirketlerin ve kurumların üzerindeki baskı daha fazla hissedilir hale geliyor. "Karbon Yönetimi Nedir?" giriş yazımızda belirttiğimiz gibi bütün bu aktörler farklı boyutlarda karbon yönetimi stratejileri belirlemek ve buna yönelik uygulamalar yapmak zorunda. Karbon yönetiminin ilk adımın da organizasyonun mevcut durumunu gözden geçirme ve karbon stratejilerini planlama geliyor. Bu yazıda karbon yönetim planı temel olarak nasıl yapılır konusunu inceleyceğiz. 

Karbon stratejilerini belirlemek ve karbon planı oluşturmak için ilk yapılması gereken organizasyonun tüm değer zinciri için girdilerinden başlayarak, çıktılarının son noktasına kadar tüm sürecin gözden geçirilmesi, çevreye doğrudan ve dolaylı tüm etkilerimizin gözden geçirilmesidir.
 
Bu süreçte bize rehberlik edecek olan Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi  "The World Business Council for Sustainable Development (WBCSD)" ve Dünya Kaynakları Enstitüsü'nün  "World Resources Institute (WRI)" ortaklaşa oluşturudukları GHG "Greenhouse Gas" protokolü olacaktır. (En yaygın kullanılan uluslararası hesaplama yöntemi budur.)
 
GHG Protokolünde sera gazı salınım kaynakları 3 ana grupta incelenmektedir. Aşağıdaki grafikte bu 3 grubu ve alt başlıklarını görebilirsiniz.
 
 
Bu adımda belirleyeceğiniz kaynaklar, mevcut karbon salınımını ölçmeniz gereken noktaları belirlemenize yardımcı olacaktır.  Henüz bu noktalardaki sera gazı salınımlarınızı ölçmeden en kolay iyileştirme yapabileceğiniz ve/veya müdahale edebileceğiniz noktaları belirlemeniz ve karbon yönetim stratejinizi taslak olarak oluşturmanız mümkündür.
 
Gözden geçirme ve planlama aşamasında karbon salınım kaynakları belirlenmiş ve bazıları için kolay ve çabuk sonuç verecek çözümler apaçık ortada olsa da sürekli izleme, gelişme ve değerlendirme yapabilmek için başlangıçta tüm salınım kaynaklarının ölçülmesi önem arzetmektedir. Bu süreçte geçmiş verileri toplamak, eksik verileri belirleyerek gelecekte bunları da sakladığımızdan emin olmak ve hatta bu verileri toplamak için aksiyon almak gerekecektir.

İşin sahibini belirleyin

Verilerin düzenli olarak kaydedilmesi ve analiz edilmesi her zaman kolay olmayabilir. Veri toplama ve kayıt sürecinin doğru işlediğinden emin olmak için bu süreci organize edecek bir proje yöneticisinin atanması bir çok olası zorluğu ortadan kaldıracaktır. Eğer birden çok noktada faaliyet gösteriliyorsa her noktada bu kişiye yardımcı olacak ve o noktaya ilişkin faaliyetleri yürütecek bir ilgili kişi belirlenmelidir. 

Verilerin kimden ve nasıl alınacağını belirleyin

İhtiyacınız olan veriyi nereden ve nasıl temin edeceğinizi belirlemek bu veriye ihtiyacınız olduğunda size çok zaman kazandıracaktır. Bu veriler her zaman iç kaynaklardan elde edilmeyebilir ya da birden kaynaktan gelen verilerin konsolidasyonu gerekli olabilir.

Serinin bir sonraki yazısında örnek sera gazı kaynakları, bunlarla ilgili verileri toplamak için ipuçları ve nasıl ölçülüp rakamsallaştırılacağını inceleyeceğiz.

Sürdürülebilirlikiçerisinde 2838 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Evren Bal (evrenbal), 7 Mayıs 2014 17.12
Derya Hanım, "Karbon Ayak İzi Ölçümü Nasıl Yapılır" başlıklı yazıya bu yazı içinden bağlantı vermeyi unutmuşum. Güncelledim. İlginize teşekkür ederim.
derya (derya), 7 Mayıs 2014 10.33
bilgiler için teşekkürler. "Serinin bir sonraki yazısında örnek sera gazı kaynakları, bunlarla ilgili verileri toplamak için ipuçları ve nasıl ölçülüp rakamsallaştırılacağı" nı site içerisinde bulamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak